Miroslav Krobot uvádí v Olomouci Velkou premiéru

20. červenec 2022  Redakce   Kultura  1248 zobrazení  418 slov

Je to přesně rok, co v Praze padla první klapka nového filmu Miroslava Krobota. Velká premiéra, jak se komedie jmenuje, teď vstupuje do kin a přednostně se promítá ve vybraných kinech v Olomouckém kraji.

Ilustrační snímek z Olomouce. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Olomouce. Foto MEDIASHOW

Jedním z prvních zastavení filmařské výpravy s Miroslavem Krobotem, představitelem hlavní role Pavlem Šimčíkem a herci Ivou Pazderkovou, Jakubem Žáčkem či Jenovéfou Bokovou, bylo kino Metropol v Olomouci. A ne náhodou. Olomouc se totiž stala hlavní filmovou kulisou. Natáčelo se především v prostorách S-klubu, ale také v zoo, v kostele Panny Marie Sněžné, Bezručových sadech či na hlavním nádraží.

Reklama

„Olomouc je fotogenické město, kde se historie ideálně mísí se současností. Když jsem byl dítě, Olomouc pro mě byla něco jako New York. Mám pocit, že sem patřím. A také jsem moc rád, že vznik našeho filmu podpořil Olomoucký kraj i město Olomouc, toho si moc vážím,“ řekl Miroslav Krobot, který napsal scénář opět v tandemu s olomouckým psychologem Lubomírem Smékalem.

Ve snímku si zahráli i herci Moravského divadla Olomouc - Roman Vencl a Ivana Plíhalová.

Na Velkou premiéru přispěl Olomoucký kraj v loňském roce částkou 300 000 korun. Natáčení filmů a pohádek v olomouckém regionu hejtmanství podporuje dlouhodobě.

„Při Centrále cestovního ruchu Olomouckého kraje funguje filmová kancelář, která hledá místa vhodná k natáčení snímků a také pomáhá filmařům se zajišťováním služeb. A co je důležité, vynaložené finance se vracejí. Nejenže poskytnuté peníze zůstávají v kraji, kde filmaři nakupují vše potřebné, jako je ubytování, stravování či služby řemeslníků, a utratí za ně víc, než od nás dostanou, ale je to i forma propagace a způsob, jak přilákat do regionu návštěvníky,“ uvedla Milada Sokolová, uvolněná členka Zastupitelstva Olomouckého kraje pro oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

V posledních letech se navíc rozmohl takzvaný filmový turismus. Lidé vyhledávají a navštěvují místa, kde byly natáčeny jejich oblíbené filmy. V Olomouckém kraji je to třeba hrad Bouzov, kde vznikala Princezna zakletá v čase, přímo v Olomouci se točil Případ mrtvého nebožtíka a například Šumperk se stal kulisou pro snímek Krásno.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x