Hořké vítězství Angely Merkelové. Východ Německa ovládla protiimigrační AfD

24. září 2017  Redakce   Lidé  705 zobrazení  288 slov

Angela Merkelová (63) vyhrála německé volby do spolkového sněmu. Před čtyřmi lety získala mnohem více než letos. Velký úspěch zaznamenala protiimigrantská nacionalistická Alternativa pro Německo (AfD).

Volební plakáty: Angela Merkelová, Martin Schulz. Foto: MediaShow.czVolební plakáty: Angela Merkelová, Martin Schulz. Foto: MediaShow.cz

Vyhrála, ale bude mít těžkou hlavu. Angela Merkelová má šanci se stát už ve čtvrtém volebním období kancléřkou a dosáhnout úspěchu předchůdců Helmuta Kohla a Konráda Adenauera.

Reklama

Tentokrát ale vítězství unie CDU/CSU je mnohými nazýváno jako "hořké" či Pyrhovo.

Unie německé CDU a bavorské CSU zaznamenala pokles preferencí k 33 procentům. To druhá SPD se svým lídrem Martinem Schulzem obdržela nejhorší výsledek v historii. Pouze 20 procent získali sociální demokraté.

Naopak nadšení vládne u protiimigrantské nacionalistické a mnohými nazývané jako pravicové extrémistické AfD. Ta získala od voličů vstupenku do Bundestagu s 13 procenty.

Strana, o které se předpokádá další štěpení, bodovala zejména v nových spolkových zemích, tedy na východě Německa. A také ve východní části Berlína.

Strana, která útočí na imigranty i politiku Angely Merkelové, se mohla při volbách opřít o muže z východu. Právě ti volili Alternativu pro Německo.

Angela Merkelová se asi pokusí sestavit koalici nazývanou jako Jamajka. Křesťanská unie CDU/CSU (černá barva) může vládnout s liberálními Svobodnými z FDP (žlutá barva) a Zelenými z Grüne (zelená barva).

Do Bundestagu se ještě dostala Levice (Linke).

To druhá SPD bude asi v opozici, neboť Martin Schulz po prohře oznámil, že velká koalice končí. Dosud vládli sociální demokraté s CDU/CSU kancléřky Angely Merkelové.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil