Botas mají mít novou budoucnost. Míří pod křídla Vasky ze Zlína

21. březen 2023  Radek Pešout  Lifestyle  1071 zobrazení  706 slov

Výroba bot v Česku za posledních třicet let si prošla turbulencí, tak jako kolébka obuvnictví ve Zlíně. Baťa už zde boty nevyrábí, avšak našel následovníky v podobě malých výrobců orientující se na menší objemy s důrazem na kvalitu. A třeba Vasky nyní zachraňují Botas.

Vasky lifestyle - tenisky. Foto: VaskyVasky lifestyle - tenisky. Foto: Vasky

Obuvnická firma Vasky ze Zlína chce koupit značku Botas. Tím chce tradiční českou značku bot, která dala jméno i sportovní obuvi (botasky), ze Skutče zachránit. A výrobu přemístit právě na Zlínsko.

Reklama

V posledních letech se ve Zlínském kraji, v části kraji nazývaném i jako Valašsko, vytvořila základna malých výroben obuvi, kde se šijí boty tradiční ruční výrobou.

Odkaz Tomáše Bati - který po éře vesnických ševců založil ve Zlíně velkou továrnu vyrábějící miliony párů bot do celého světa a následném krachu v rámci transformace ekonomiky v 90. letech 20. století - posledních pět let znovu ožívá.

Jenže i v Baťově kraji se potýkají s potížemi. Boty tu šijí a vyrábí především "srdcaři ze staré školy", kteří zručnost, znalosti a zkušenost získávali zejména v době, kdy v obuvnickém areálu Svit se v masovém množství vyráběly boty zejména do východního bloku. Když lidé odejdou do důchodu, už je těžko výrobci nahrazují mladými pracovníky.

I zde tak do výroby stále více zasahují stroje.

Kouzlo české ševcoviny

Image výrobců, aby mohli konkurovat levné asijské výrobě, přece jen klade důraz na ruční práci a na šité podrážky, nikoliv lepené. Vyrobené boty sice stojí mnohem více peněz než koupené v klasickém obuvnickém řetězci, ale mají vydržet mnohem déle.

Také se výrobci orientují na méně druhů a typů obuvi, tudíž si musí dát záležet na designu a materiálu, ze kterého bude obuv vyrobena.

Kromě automatizace výroby výrobci investují i do marketingu. Aby se dostali do povědomí širší veřejnosti, vytváří kolem značky bot příběh.

Kromě mladé značky Vasky založené v roce 2015 na Zlínsku najdeme třeba výrobce bot pod jménem Jančařík. Vyrábí boty ve Slavičíně a klade důraz na "kouzlo české ševcoviny". A právě Jančařík má ve své nabídce tenisky.

Ty má i značka Vasky, která podle majitele Václava Staňka vidí budoucnost Botas jako sportovní obuvi. "Botas beru jako legendární českou značku s dlouholetou historií, ve které běhal i náš zlínský Emil Zátopek. A byla by velká škoda, kdyby tento kult nepokračoval dál," řekl pro média.

O značku Botas mají zájem i jiní zájemci, avšak po oznámení Václava Staňka, že získal potřebné finance prodejem skladových zásob v rámci mohutné prodejní kampaně, měl podle deníku E15 získat exkluzivitu v jednání.

Historie značky Botas

Výroba bot ve Skutči, původně pod značkou Botana, běžela od roku 1949. Jméno Botas, které vzniklo spojením slov "bota" a "Skuteč", podnik používá od roku 1963.

V roce 2008 Botas spustil lifestylový label Botas 66, který iniciovali dva čeští designéři Jan Kloss a Jakub Korouš. Ti pro Botas navrhovali pod značkou Botas 66 speciální kolekce volnočasové obuvi.

Dřívější marketingový tvůrce značky Botas 66 Robert Janča na firmu Botas vzpomíná jako na společnost, která měla našlápnuto stát se na českém trhu zásadním hráčem. Pro deník E15 dříve uvedl, že asi předběhli dobu v rámci "teniskové mánie", na kterou výrobce nestačil reagovat naplňováním poptávky.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x