Brexit změní život desítkám tisíc Čechů. Co se stane, až Velká Británie opustí EU?

16. červenec 2018  Redakce   Lifestyle  5746 zobrazení  281 slov

Až 49 tisíc Čechů podle odhadu žije a pracuje ve Velké Británii. Podmínky se pro ně na jaře 2019 poměrně zásadně mají změnit. Už od podzimu 2018 na každého z nich čeká papírování a úřední mašinérie. Co lze očekávat?

Brexit, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comBrexit, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

Přestože zatím není nic definitivně rozhodnuto, britská vláda upřesnila plán pro občany Evropské unie, kteří budou chtít ve Spojeném království zůstat i po brexitu.

Reklama

Podmínkou bude vyplnění jednoduché žádosti a zaplacení poplatku. Celý systém má podle INFO.cz fungovat zhruba následovně:

Ve Velké Británii žije a pracuje cca 3,4 milionu občanů jiných států Evropské unie než je Velká Británie. Českých občanů se to má týkat 49 tisíc lidí.

Každý z nich musí prokázat totožnost, odpovědět na otázky týkající se bezúhonnosti a odpovědět na otázky týkající se toho, kde ve Velké Británii žijí.

Zároveň za administrativní úkony zaplatí 65 liber za dospělou osobu a 32,5 libry za dítě. Zdarma to bude pro lidi, kteří již požádali či mají povolení k trvalému pobytu.

Pokud žadatelé uspějí - získají povolení k pobytu ve Velké Británii v období podzim 2018 až červen 2021.

To ale není všechno.

Lidé, kteří ve Velké Británii žijí déle než 5 let, získají status usedlíka.

Pokud žijí ve Velké Británii méně než 5 let, dostanou dočasné povolení k pobytu. A po dovršení pěti let mohou získat status usedlíka.

Vše bude probíhat prostřednictvím žádosti on-line přes mobil, počítač, v kontaktních centrech a při návštěvě imigračního úředníka.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 2x