Brno otevírá nové centrum psychologických služeb a rehabilitace

30. červen 2021  Redakce   Lifestyle  1796 zobrazení  959 slov

Popovídat si o osobních starostech, řešit následky dopravní nehody nebo zajít na masáž. To vše si budou moci zaměstnanci Dopravního podniku města Brna dopřát v nově vznikajícím centru psychologických služeb a rehabilitace UNITY.

Foto Dopravní podnik města BrnaFoto Dopravní podnik města Brna

Cíl dopravce je jediný – spokojený zaměstnanec v soukromí i v práci. Vedle těchto služeb budou v nových prostorách na Mendlově náměstí probíhat vstupní psychologická vyšetření řidičů a také rehabilitační programy pro problémové řidiče, které nařizuje soud nebo probační a mediační služba.

Reklama

„Dopravní podnik města Brna je v péči o své zaměstnance velmi progresivní, čehož si cením. Ač městské firmy nemohou vždy svými podmínkami konkurovat soukromému sektoru, kromě stabilního zaměstnání nabízí dopravní podnik celou řadu benefitů, které přispívají ke spokojenosti svých pracovníků. Ostatně jejich dobrou duševní i fyzickou kondici pak oceníme i my, uživatelé městské hromadné dopravy,“ sdělila primátorka města Brna Markéta Vaňková.

„Rozšiřování péče o zaměstnance je dlouhodobým cílem, který se nám postupně daří dílčími kroky naplňovat. Můžu zmínit program modernizace sociálních zařízení pro řidiče, do kterého jsme od roku 2018 investovali více než 20 miliónů korun, pořízení sportovně-rekreačního areálu, který mohou zaměstnanci za zvýhodněných podmínek s rodinami využít a řadu dalších. Nové centrum psychologických a rehabilitačních služeb UNITY nás posouvá zase o krok dál,“ uvedl generální ředitel Dopravního podniku města Brna Miloš Havránek.

Dopravně – psychologická vyšetření, ale i osobní konzultaceNové centrum psychologických služeb a rehabilitace UNITY nabídne komplexní péči o zaměstnance. Stejně jako doposud budou psycholožky DPMB provádět vstupní dopravně – psychologická vyšetření na nejmodernější dostupné technice a přednášky pro řidiče. V poslední době roste zájem o individuální konzultace.

„Před rokem to bylo jedno dvě měsíčně, dnes máme i šest sezení týdně. S klienty řešíme nejen pracovní záležitosti, jako je třeba vyrovnání se s nehodou a s tím spojené obavy s návratem do řidičského křesla, ale i obtížné rodinné situace, vztahové problémy a podobně. Práci a osobní život nelze oddělit, chceme, aby se člověk cítil dobře komplexně,“ vysvětlila vedoucí centra UNITY, psycholožka Eva Jurčáková.

Rehabilitační programy pro problémové řidiče

Rehabilitační programy pro řidiče, kteří se dopustili vážného trestného činu nebo se jejich prohřešky opakují, může nařídit jako součást trestu soud již nyní. Od roku 2023 budou rehabilitační programy pro problémovou skupinu řidičů povinné. DPMB je aktuálně jedním z pracovišť, které tyto programy bude vést.

„Cílem práce k klientem je v tomto případě definovat spouštěče problémového chování a pracovat na změně postoje klienta. Program je zaměřený na sebereflexi, zvýšení sociální zodpovědnosti a budování osobní strategie, jak se v budoucnosti rizikovému chování na silnici vyhnout. Programy úspěšně probíhají u našich sousedů v Rakousku i na Slovensku,“ dodala Jurčáková.

Školící centrum i pracovní psychologie

Další důležitou službou pro řidiče jsou školení z oblasti psychologie. Centrum se chce zaměřit hlavně na témata zvládání agresivity a komunikace.

„Ve městě se kumuluje stres a naši řidiči často musí zvládat velmi náročné situace, a to nejen na silnici. Je potřeba zvýšit povědomí o tom, jak pracovat s vlastní agresivitou a ukázat řidičům možnosti, které nabízí relaxační techniky,“ uvedla Jurčáková.

Centrum UNITY bude nabízet pro veřejnost i služby v oblasti pracovní diagnostiky. Součástí diagnostiky je testování zaměřené na pracovní potenciál klienta a hodinový psychologický pohovor s vyškoleným odborníkem. Cílem je zmapování aktuálních silných i rozvojových stránek klienta. Služba je vhodná pro jednotlivce, manažery ale i pro firemní týmy.

Rehabilitační a masérské služby

Vedle psychologických služeb nové centrum nabízí zaměstnancům DPMB i možnost masáží.

„Za zvýhodněných cenových podmínek se mohou naši pracovníci objednat na masáž. Do budoucna uvažujeme i o službách fyzioterapeuta, který by nabízel cvičení a konzultace spojené například s bolestí zad,“ dodala Jurčáková.

Součástí týmu centra UNITY jsou aktuálně dvě psycholožky, masérka a asistentka, od září je posílí další psycholožka. Volné termíny psychologických konzultací nebo masáží bude DPMB nabízet i veřejnosti.

Pojmenování UNITY – česky jednota – vystihuje celistvý přístup k člověku, tedy péči nejen o tělo, ale i mysl. Psychologické pracoviště DPMB doposud sídlilo v kapacitně nevyhovujících prostorách v Pisárkách. Novým domovem mu je 4. a 5. patro budovy DPMB na Mendelově náměstí. V přízemí budovy se nachází předprodej jízdenek a odpočinková místnost řidičů.

Opravy a vybavení prostor přišly DPMB na půl milionu korun.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 4x