Centrum duševního zdraví v Pardubicích představilo své prostory po rekonstrukci

24. září 2021  Redakce   Lifestyle  4023 zobrazení  390 slov

V rámci festivalu Týdny pro duševní zdraví mohli zájemci nahlédnout do nově zrekonstruovaného Centra duševního zdraví organizace Péče o duševní zdraví v pardubických Polabinách.

Společenská místnost. Foto Pardubický krajSpolečenská místnost. Foto Pardubický kraj

Služba Centra duševního zdraví (CDZ) v Pardubicích funguje od července 2019, kdy v organizaci Péče o duševní zdraví rozšířila stávající službu sociální rehabilitace, a lidem s vážným duševním onemocněním jako je schizofrenie, bipolární porucha či deprese, organizace začala poskytovat nejen sociální, ale i zdravotní služby.

Reklama

CDZ je flexibilní služba, která lidem s duševním onemocněním pomáhá žít smysluplný život, udržovat dobrý zdravotní stav a tím se vyhýbat psychiatrickým hospitalizacím.

Cílem CDZ je poskytovat služby v přirozeném prostředí klienta, například přímo u něj doma. Služby jsou určeny jak lidem, kteří potřebují podporu dlouhodobou, tak osobám v krizových situacích s akutními psychickými obtížemi či s rizikem rozvoje duševního onemocnění.

Komplexní sociálně zdravotní pomoc může CDZ klientům zajistit díky týmu složenému ze sociálních pracovníků, zdravotních sester, psychiatra, psychologa a peer konzultanta neboli člověka s vlastní zkušeností s nemocí.

CDZ funguje jako mezičlánek mezi ambulantními službami a hospitalizací v psychiatrických zařízeních.

„Nabízíme intenzivnější péči než ambulance a snažíme se tak předcházet nutnosti hospitalizace či ve spolupráci s psychiatrickými nemocnicemi napomáháme ke zkracování hospitalizací. Zároveň se snažíme o integraci dlouhodobě hospitalizovaných do běžného života,“ říká psychiatr CDZ a ředitel Péče o duševní zdraví Petr Hejzlar.

Do budoucna by Centrum duševního zdraví mělo být v každém okrese. V současné době provozuje Péče o duševním zdraví centrum v Pardubicích a Chrudimi. Oblastní charita Polička připravuje vznik centra ve Svitavách, a tak zbývá vyřešit ještě Orlicko,“ konstatoval radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola. Ten před několika lety inicioval vznik komise rady kraje pro koordinaci služeb v oblasti duševního zdraví.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x