Češi mění své cestovatelské zvyky. Jak vypadá typická dovolená dnešní generace?

5. duben 2019  Advertorial   Lifestyle  1464 zobrazení  527 slov

V létě na dva týdny do Chorvatska a v zimě do Krkonoš na lyže? Toto zažité cestovatelské schéma už dávno neplatí pro velké množství Čechů. Namísto toho se vrhají do zcela nových dobrodružství.

Exotika, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comExotika, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

Vyplývá to z průzkumu firmy Porovnej24.cz, která klientům pomáhá najít nejvýhodnější cestovní pojištění díky porovnání cen. Díky cenové dostupnosti letenek a prodlužující se délce pracovního volna se začínají cestovatelské zvyklosti českých turistů rapidně měnit.

Reklama

Vícekrát do roka na kratší dobu

Doba zahraničních dovolených se začíná zkracovat. Namísto jedné dlouhé dovolené vyrážejí turisté do ciziny vícekrát za rok. Zatímco v roce 2014 byla průměrná délka dovolené 11,7 dní, nyní turisté nejčastěji vyrážejí na zájezdy v délce 6 – 9 dní.

Ceny zájezdů i letenek jsou totiž na tak nízké úrovni, že si lidé můžou finančně dovolit vycestovat i vícekrát do roka. Kromě letní dovolené tudíž vyráží do ciziny i v zimě a v průběhu roku si dopřávají nejrůznější prodloužené víkendy.

Útěk před chladnou českou zimou

Zajímavým trendem je vycestování do teplých krajin v chladných zimních měsících. U Čechů je stále patrnější zájem o destinace, ve kterých i v lednu nebo únoru vládne letní počasí. Vyplývá to z interních dat Porovnej24.cz. Například v lednu minulého roku vyráželo mimo Evropu 12,1 % klientů, zatímco letošní leden to bylo 13,9 % lidí.

Jaké jižní destinace si Češi oblíbili nejvíc? Číslem jedna je Thajsko, do kterého letos v lednu odcestovalo 2,8 % lidí. Populární byly i Kanárské ostrovy, Egypt nebo Maroko.

Tip: Najděte si kvalitní cestovní pojištění díky srovnání na Netfinance.cz

S kým na dovolenou?

Vydat se na dovolenou sám? Takový plán nemusí nutně dopadnout osamělými dny na pláži a večery strávenými nad knihou na hotelovém pokoji. Řada turistů se neváhá vydat do ciziny i po vlastní ose. V roce 2019 to tak udělalo 51,46 % klientů, kteří si přes Porovnej24.cz sjednali cestovní pojištění (i když tento číselný fakt může být ovlivněn separátním sjednáním pojištění jednotlivých členů rodiny).

26,48 % klientů vyrazilo na dovolenou ve dvou a 9,38 % ve třech lidech. Ojedinělé nejsou i cesty ve více lidech – například v počtu 5 – 7 lidí vyrazilo 2,55 % cestovatelů. Dovolená ve větší skupině je typická hlavně pro cesty do „dobrodružných“ zemí typu Srí Lanka, Peru nebo Maroko.

Přečtěte si také: Na lyžařské dovolené si dejte pozor na tyto činnosti

4 toxické myšlenky, které mohou zničit vaši dovolenou


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 2 hvězdiček / Hodnoceno: 2x