České Vánoce: Ježíšek je prý výmysl německého reformátora Martina Luthera

24. prosinec 2019  Redakce   Lifestyle  4069 zobrazení  366 slov

Ježíšek není českého původu. Do českých zemí ho přivedl německý reformátor Martin Luther, vysvětlil kněz a religionista Tomáš Halík.

Vánoční betlém, ilustrační foto. Foto: Pixabay.comVánoční betlém, ilustrační foto. Foto: Pixabay.com

Ježíšek je protiváhou Mikuláši, který rozdává dárky 6. prosince.

Reklama

Martin Luther byl německý teolog, kazatel a reformátor, zakladatel protestantismu, autor řady duchovních, politických, pedagogických spisů, církevních písní a překladů. Jeho nejvýznamnějším dílem je překlad Bible do němčiny. Žil na přelomu 15. a 16. století.

Právě kolem roku 1520 "vymyslel" Christ-kind, dítě Kristus. Do té doby o Vánocích se dárky nerozdávaly.

Martin Luther si Ježíška nepředstavoval jako dítě v jesličkách a plenčičkách. Lidový balast mu vadil, chtěl zdůraznit hlavní postavu svátků. Samotného dárce obdarované děti nikdy neměly vidět, maximálně jim jeho odchod zahlásil zvoneček, vysvětlit pro deník Právo Tomáš Halík.

 

Lutherův projekt „se uchytil“ v celé střední Evropě. „Ježíška dárkonoše“ mají nejen v Německu, ale i v Rakousku, Česku, na Slovensku (Ježiško), ve Slovinsku, Chorvatsku, Itálii (Gesú Bambino), Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Maďarsku (Jézuska), ale i v hispánských částech USA, v jižní Brazílii a americké Louisianě. Dokonce až do Argentiny si jej odnesli potomci povolžských Němců (Christkindl).

Ježíšek se nakonec uchytil v celé střední Evropě.

„Ježíška dárkonoše“ mají nejen v Německu, ale i v Rakousku, Česku, na Slovensku (Ježiško), ve Slovinsku, Chorvatsku, Itálii (Gesú Bambino), Lichtenštejnsku, Švýcarsku, Maďarsku (Jézuska), ale i v hispánských částech USA, v jižní Brazílii a americké Louisianě. Dokonce až do Argentiny si jej odnesli potomci povolžských Němců (Christkindl), upozornil web Novinky.cz.

Obdoba Ježíška - Santa Claus - je "stará jen" zhruba 150 let, avšak díky marketingu v USA se postava postaršího tlouštíka stala celosvětově známější.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x