Filmové spoty připomenou, jak správně třídit odpad

6. květen 2021  Redakce   Lifestyle  1920 zobrazení  338 slov

Myslíte si, že krabice od televize se vejde do modrého kontejneru celá? Je polystyren zkrystalizovaný papír? Patří klobása do bioodpadu? Právě na tyto otázky pomohou Olomoučanům najít správnou odpověď v pár minutách nové filmové spoty na podporu správného nakládání s odpady v Olomouci.

Spoty. Foto Magistrát města OlomouceSpoty. Foto Magistrát města Olomouce

„Chtěli jsme občany oslovit způsobem, který je pobaví i poučí zároveň a nezabere jim víc, než pár minut. Spoty využívají absurdní nadsázku. Doufáme, že nikoho neurazí, ale spíše nasměrují na správnou cestu,“ uvedl náměstek primátora pro oblast odpadového hospodářství a městské zeleně Otakar Bačák.

Reklama

Série krátkých filmů nazvaná „Odpadlíci“ popisuje nejčastější prohřešky, kterých se lidé dopouštějí. Jde například o nepovolené odkládání objemných předmětů ke kontejnerovým stáním a ve volné přírodě, nesprávné třídění nebo opomenutí zmenšování papírového či plastového odpadu před jeho vhozením do barevných popelnic.

Autoři scénáře vycházeli také z celé řady domněnek a mýtů, které problematiku třídění doprovázejí.

„Lidé si velmi často myslí, že starý nábytek, vysloužilé elektrospotřebiče či rozbitý kočárek stačí postavit ke kontejnerům, odkud tyto předměty odvezou pracovníci technických služeb. Ti tak sice učiní, ale jedná se o náklady navíc, které musí zaplatit město. Občané, kteří se chovají takto neukázněně a nezodpovědně, riskují navíc nemalý finanční postih,“ vysvětluje náměstek primátora Bačák.

Členy fiktivní olomoucké rodiny, která nedisponuje těmi správnými informacemi o třídění, ve spotech ztvárnili populární olomoučtí umělci. V roli otce se představí šéf činohry Moravského divadla Roman Vencl, postavy jeho filmové manželky se ujala členka stejného souboru Jana Posníková. Do rolí syna a dcery obsadili tvůrci populárního olomouckého tanečníka Ivo Jambora a známou herečku Divadla Tramtarie Báru Šebestíkovou.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x