Olomouc při slavnosti představí svou novou znělku

7. září 2022  Redakce   Lifestyle  1199 zobrazení  497 slov

Olomouc opět slaví tradiční Dny evropského dědictví! Hlavní program vypukne o víkendu 9. – 11. září. A těšit se mohou návštěvníci a účastníci na krásné překvapení – Olomouc představí svou novou znělku!

Ilustrační snímek z Olomouce - Moravské divadlo a Moravská filharmonie. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Olomouce - Moravské divadlo a Moravská filharmonie. Foto MEDIASHOW

Součástí programu Dnů evropského dědictví budou samozřejmě opět Otevřené památky, komentované prohlídky a procházky, koncerty, divadelní pohádky pro děti nebo velkolepé open-air představení Moravského divadla na Horním náměstí, letošní Dny evropského dědictví však nabídnou i novinky.

Reklama

Slavnostní zahájení Dnů evropského dědictví už tradičně připadá na páteční večer a opět se ho ujme velkolepé open-air představení na Horním náměstí. Tentokrát Moravské divadlo Olomouc uvede známou a oblíbenou hru Nikolaje Vasiljeviče Gogola, Revizor.

„Ještě před začátkem představení, který je plánovaný na dvacátou hodinu, můžete být vůbec prvními posluchači, kteří uslyší novou znělku města Olomouce. Tu pro nás složil olomoucký hudebník a skladatel Filip Krejčí a nahrála ji Moravská filharmonie Olomouc. Je krásná a já se moc těším, že ji budeme moci na našich akcích užívat jako téma, které spojuje vše, co je pro Olomouc důležité a typické,“ říká náměstkyně primátora města Olomouce Markéta Záleská.

Rozdílné momenty v hudbě odkazují na vlastenectví, hanácký folklor, kulturní a vojenskou historii města i olomoucký orloj.

„Frázování po třech pak odkazuje nejen ke Svaté Trojici, dominantě Horního náměstí a památce UNESCO, ale všeobecně k církevní historii města a zdejšímu arcibiskupství a barokní hudební sémiotice, která často používala číslo tři, jakožto symbol Boží trojjedinosti,“ doplňuje autor hudby Filip Krejčí.

Nedílnou součástí Dnů evropského dědictví bývají Olomoučany velmi oblíbené Otevřené památky. Na šedesát objektů, běžně nepřístupných, se v sobotu a v neděli 10. a 11. září otevře veřejnosti. V mnohých z nich jsou připraveny komentované prohlídky, někde i doprovodný program.

V sobotu bude žít hlavně Horní náměstí. Připraveno je devět koncertů od 10 hodin dopoledne až do pozdních večerních hodin a děti se opět mohou těšit na Pohádkový svět s Divadlem Tramtarie. Herci z „Tramtárky“ si pro děti od 10 do 17 hodin připravili pohádky, výtvarné dílničky, koncert, malování na obličej a mnoho dalších aktivit.

Že kulturní akce a společenská setkávání se v centru neodehrávají pouze na náměstí, to už Olomoučané moc dobře vědí. A právě oblíbená místa si pro ně v rámci Dnů evropského dědictví připravila zajímavý program.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x