Oslavy 28. října: Nadace Proměny Karla Komárka oživí Jiráskovo náměstí v Plzni

26. říjen 2021  Redakce   Lifestyle  1986 zobrazení  419 slov

Bohatý program oslav výročí založení republiky chystá na Jiráskově náměstí v Plzni Nadace Proměny Karla Komárka. Prostor, na jehož obnovu nadace přispívá mimo jiné sumou 25 milionů korun, ožije celý 28. říjen ve spolupráci s městem Plzeň i organizací Post Bellum sérií tematických akcí. Ty se budou týkat minulosti i budoucnosti městského obvodu Slovany, kde se náměstí nachází.

Pozvánka na oslavy 28. října.Pozvánka na oslavy 28. října.

Dlouhodobá spolupráce Nadace Proměny Karla Komárka, města Plzeň, místních spolků i obyvatel přináší na Jiráskovo náměstí letos na podzim pozoruhodné dění. Prostor a přilehlá klášterní zahrada během říjnových oslav 103. výročí založení Československa lákají návštěvníky na projekce historických videí a fotografií, historicky laděné akce pro děti nebo tematickou debatu o minulosti, současnosti a budoucnosti Jiráskova náměstí.

Reklama

„Důležitý historický moment jsme v nadaci uchopili jako příležitost vnést po čase do veřejného prostoru Jiráskova náměstí život. Abychom vytvořili co nejpoutavější program pro všechny generace, spojili jsme síly s organizací Post Bellum. Vzpomínky pamětníků na městský odvod Slovany a dobové fotografie, které poběží celou dobu akce na obrazovce, doplníme o interaktivní a umělecky pojaté workshopy,” uvedla ředitelka Nadace Proměny Karla Komárka Petra Lepková Melingerová.

Nadace Proměny Karla Komárka uspořádá na Jiráskově náměstí procházku, na níž interaktivní formou představí budoucí řešení vybraných prvků parku. Součástí budoucího řešení tvoří také unikátní systém hospodaření s dešťovou vodou.

Téma umění nadace pojedná prostřednictvím prvku tzv. kreslící plochy na motivy známého cestovatele a spisovatele Miroslava Zikmunda. Ukázka plochy o průměru 17m² stojí před Masarykovou ZŠ, kam osobnost docházela, díky nadaci ostatně už teď. Kreslení na ploše, určené pro děti i dospělé, si vezme na starost umělkyně Adéla Součková.

Uskuteční se i akce Postav si vlastní kašnu. Během ní lidé dostanou možnost si složit vlastní kašnu z dětských dřevěných kostek, přičemž vše bude vymyšleno tak, aby kašna na fotografiích vypadala jako ve skutečné velikosti.

Plzeňané ocení také fakt, že 28. října se otevře také téměř nepřístupná zahrada Kláštera Dominikánů Plzeň. Zájemce bude provádět Alvarez Petr Kodeda, člen společné duchovní správy plzeňského biskupství. Pro veřejnost se uskuteční dvě prohlídky s maximálním počtem dvaceti osob – první od 12:00 do 12:30, druhá od 12:30 do 13:00.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x