Ostravský klub Rotary se snaží plnit sny vozíčkářům

25. říjen 2020  Redakce   Lifestyle  5516 zobrazení  606 slov

Pomáhat vozíčkářům a lidem s handicapem, takové je poslání mezinárodní organizace Rotary. Velmi aktivní činnost v tomto směru vyvíjí i ostravský klub, který pořádá zajímavé akce.

Setkání vozíčkářů z Ostravska na Lysé hoře. Foto Lada KutějováSetkání vozíčkářů z Ostravska na Lysé hoře. Foto Lada Kutějová

Velmi záslužnou činnost vyvíjí mezinárodní organizace Rotary International, která má svůj  klub i v Ostravě. Jejím cílem je propojit a vyzvat ke spolupráci další zájemce o ušlechtilou aktivitu a tím se pokoušet plnit sny vozíčkářům a lidem s rozličným handicapem. A v rámci možností je alespoň trochu uskutečnit. Takovou podobu má vize, která spojuje společný projekt.

„Je správné dělat něco navíc než jen sám pro sebe. Service above myself,“ říká Tamara Iskrytskaya, která je současnou sekretářkou ostravského klubu Rotary.

Reklama

Co bylo záměrem podzimní akce pod názvem Vozíkem ke královně Beskyd?

Celý projekt se povedlo nastartovat propojením tří klubů Rotary pro Ostravu City, Opavu a společným klubem Frýdku-Místku i s Kopřivnicí za podpory nejobětavějších  i dalších členů. Prostě se dali dohromady lidé, co netlačí své ego před sebou, ale dělají pevné zázemí těm, kteří bojují  ve svém životě s handicapem. Kluby se vzájemně podporují a spolupracují mezi sebou. A vydařil se nám nultý ročník pochodu a výšlapu na Lysou horu.

Jaký ohlas přišel na vaši iniciativu?


Lidé na vozíčku se hlásili na výzvu přes Facebook a v komunikaci jsme pochopili, že každý zážitek přijímají s nadšením a radostí, jak bojovat se svým handicapem. Zastáváme názor propojovat síly a lidi, protože to má větší efekt, spolupracovat a pomáhat zážitkem. Nemusejí to být jen peníze. Na přípravu jsme potřebovali asi dva měsíce. A co je důležité, každý měl svou roli v přípravě, realizaci. Propojením klubů vznikla velká synergie a efekt z akce byl mnohonásobný.

Splnila tedy vaše snaha očekávání?

Nevěděli jsme, jestli se taková akce uchytí. Měli jsme pouze nápad, abychom splnili sny a udělali radost vozíčkářům a jejich rodinám. Ty se také rády zapojí, přijdou na nové myšlenky a poznají nové přátelé. Třeba vznikne něco, co lidem s handicapem a jejich rodinám bude pomáhat, aby mohli sdílet s přáteli co nového dokázali.  Handicap si nevybrali, ten prostě dostali, mohl to být kdokoliv z nás, jenom nás to nepotkalo.

Jaké je hlavní motto ostravského klubu Rotary?

Vše je o myšlení a skutcích, které člověk chce vykonávat a se kterými má zájem pomáhat. Považuji za nutné zmínit, že Rotary společnost pomáhá konkrétním lidem a na konkrétní věci, třeba i organizacím na konkrétní věcí. Může to být například ozdravný či rehabilitační pobyt pro nemocné občany, popřípadě nákup vozíku nebo nezbytně nutných věcí. Lidé by měli být vychovávaní odmalička k tomu, že pomáhat je v životě to nejdůležitější. Musíme přece dělat i něco jiného než se věnovat jenom svým zájmům.

Autor: Lada Kutějová


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 6x