Pardubický památník boduje ve dvou prestižních soutěžích

9. září 2022  Redakce   Lifestyle  912 zobrazení  383 slov

Pardubice mají svého zástupce mezi finalisty dvou prestižních architektonických soutěží. Památníku Zámeček, jehož návrh vzešel z dílny architektů Víta Podráského a Jana Žalského, se totiž podařilo probojovat mezi nejlepší v předních architektonických soutěžích Česká cena za architekturu a Stavba roku.

Foto Magistrát města PardubicFoto Magistrát města Pardubic

„Postup do finále v obou soutěžích považuji za opravdový úspěch. V případě velmi prestižní České ceny za architekturu, kterou hodnotila mezinárodní porota, dokázal projekt rekonstrukce Památníku Zámeček obstát v konkurenci celkem 200 dalších staveb a postoupil do finálové devětadvacítky. To je podle mého názoru opravdu fantastický výsledek, který potvrzuje kvalitu tohoto projektu a také fakt, že cesta architektonické soutěže byla v našem případě správnou volbou,“ konstatuje náměstek primátora a předseda dozorčí rady památníku Jakub Rychtecký.

Reklama

Památník Zámeček je v rámci České ceny za architekturu jednou ze dvou realizací, které vzešly z architektonické soutěže s potvrzením regulérnosti od České komory architektů. Areál Památníku Zámeček přitom v nedávné době navštívili také zástupci Mezinárodní rady muzeí (ICOM), kteří do Pardubic zavítali u příležitosti 26. generální konference ICOM.

ICOM Prague 2022 se zaměřoval na témata, která se bytostně týkají i Památníku Zámeček – postavení institucí ve společnosti, společenská zodpovědnost, udržitelnost ekologická i ekonomická, schopnost adaptace na nenadálé krize, jako byla pandemie Covid-19, či využití nových technologií.

Téma, které expozice ztvárňuje, navíc v současné době nabývá na síle. Vyhlášení Stavby roku 2022, jejíž nominační večer se konal vv Národním technickém muzeu, se uskuteční 13. října 2022. Vítězové obdrží křišťálové ocenění v podobě razítka dle návrhu Ronyho Plesla a vyrobené sklárnou Rückl.

Co se České ceny za architekturu týče, v tomto případě se jedná o soutěžní přehlídku nejlepších realizací postavených na území České republiky v období posledních 5 let. Tuto soutěž pořádá Česká komora architektů a její vyhlášení se bude konat v listopadu letošního roku. Porota České ceny za architekturu je navíc tvořena z členů napříč řadou zemí včetně Itálie, Švýcarska, Maďarska či Belgie.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x