Saunový svět blízko českých hranic. Užijte si saunový rituál Aufguss

20. březen 2023  Radek Pešout  Lifestyle  1454 zobrazení  691 slov

Čeština nemá správný výraz pro německé slovo Aufguss. To přitom označuje rituál či doslova ceremoniál spojený se saunováním. Blízko česko-německé hranice v Krušných horách a Česko-saském Švýcarsku najdeme několik wellness center, kde Aufguss je v ceně vstupenky.

Vědro pro Aufguss. Foto: Pixabay.comVědro pro Aufguss. Foto: Pixabay.com

Saunová turistika ještě u nás není natolik rozvinutá, typických wellness center moc není. Avšak zvláštní kouzlo mají ta v Německu, v sousedním Sasku na tamější straně Krušných hor či Sakého Švýcarska najdeme minimálně tři známá a českými turisty využívaná saunová centra. Každé je přitom jiné.

Reklama

Bad Schandau, Marienberg a blízký Eibenstock.

Lázeňské městečko je vzdáleno od Hřenska 10 kilometrů. Je typickým lázeňským městem s termální vodou i rehabilitačními lázněmi. A zejména je hlavním centrem Saského Švýcarska s mnoha hotely i té nejvyšší kvality. A právě k hotelovému komplexu Elbresidenz an der Therme patří samostatný lázeňský a wellness areál s celoročním provozem na pravém břehu Labe (z pohledu po proudu).

Toskana Therme Bad Schandau je jeden z největších komplexů v Sasku s několika bazény a především samostatným provozem saunového světa, což je několik různých typů saun.

Rodinnou atmosféru díky velkému bazénu a tobogánem má plavecký areál Marienberg, jen asi 15 kilometrů od česko-německé hranice na slnici I/7 Hora sv. Šebestiána.

Saunový svět je oddělen od plavecké části, a zde lze vyzkoušet několik saun a bazénů s opravdu studenou vodou.

Romantický Eibenstock

Naprosto "top" romantickou saunovou destinací je Eibenstock v nitru německých Krušných hor (Erzgebirge). Do této lokality blízko města Aue, které je centrem této hlavní části opravdové krušnohorské "divočiny", se z Česka jezdí po hlavní trase silnice I/25 přes Jáchymov a Boží Dar. Zejména v zimě je "dobrodružnější" cesta přes Abertamy a Horní Blatnou.

Eibenstock je velkým, avšak romantickým areálem s mnoha saunovými vychytávkami.

Saunové městečko Eibenstock je vystavěno z ručně opracovaných kulatin dovezených přímo z Ruska. Návštěvník tak zažije pocit z rusko-karelské saunové vesnice. Další podobná městečka jsou prý jen v Rusku nebo ve Finsku.

Co je Aufguss

V češtině Aufguss má význam něco jako "nálev či odvar". Ovšem v případě saunové terminologie to znamená především rituál, který obstarávají speciálně vyškolení "saunoví mistři".

Aufguss je saunový rituál, při kterém saunový mistr mává ručníky koordinovanými harmonickými pohyby, které místy připomínají tanec. Hýbe tak výpary horkého vzduchu a párou, které směřuje na těla účastníků. Tento starodávný rituál slouží k protažení a uvolnění zimou ztuhlých svalů a násobí tak blahodárné účinky sauny.

Aby zvýšil vlhkost, rozpouští navíc mistr na horkých kamenech sníh nebo led s příměsí přírodních aromatických olejů. Jedná se o první fázi tohoto tichého a tělu prospěšného obřadu, a proto také v názvu rituálu doteď přežívá původní význam slova.

V německých saunových lázních je to pravidelná procedura, která se obvykle koná každou hodinu či každou druhou hodinu. Vzájemně se navíc střídají i různé typy saun, tudíž při delším pobytu můžete vyzkoušet i různé typy. Před saunou, kde se Aufguss koná, je často informativní cedulka s rozpisem, jaký Aufguss je zrovna na programu, a ve který čas.

Video: Aufguss Rob Keijzer


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x