Spejbl a Hurvínek provedou děti i dospělé okolím plzeňských rybníků

17. listopad 2021  Redakce   Lifestyle  2491 zobrazení  620 slov

Do přírody a k pohybu láká malé i velké nová jedinečná stezka, kterou vybudovalo město Plzeň. První návštěvníci se po ní prošli v úterý 16. listopadu.

Foto Magistrát města Plzně.Foto Magistrát města Plzně.

Stezka vede okolím boleveckých rybníků v oblíbené rekreační oblasti. Jejími průvodci jsou Spejbl a Hurvínek, oblíbené postavičky, jejichž otcem je slavný plzeňský loutkář Josef Skupa (1892–1957). Od jeho narození uplyne příští rok v lednu 130 let. Vybudování Zážitkového okruhu Spejbla a Hurvínka je jednou z prvních akcí, jimiž si město toto významné výročí připomíná.

Reklama

„Spejbl a Hurvínek patří neodmyslitelně k našemu městu. Vždyť na svět přišli právě v Plzni a děti i dospělé baví už od 20. let minulého století. Jejich rodné město se k nim hrdě hlásí. Chtěli jsme využít jejich popularity – přivést děti i dospělé k pohybu a také ukázat, jak krásná místa v Plzni máme. Proto vede Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka mezi boleveckými rybníky. S jeho vybudováním pomohlo i Divadlo Spejbla a Hurvínka,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Okruh je dlouhý pět a půl kilometru a je na něm deset stanovišť včetně startu. Každé z nich hlídá socha Spejbla nebo Hurvínka. Na stanovišti dostanou děti i dospělí za úkol splnit různá pohybová zadání, například udělat dřepy, oběhnout strom či trefit šiškou kmen stromu. Zároveň se jim dostane rad, jak správně vykonávat různé sportovní pohyby, například běh a podobně.

„Na stanovištích jsou také informativní texty o místě, kde se návštěvníci právě nachází – dozvědí se něco z jeho historie i o jeho přírodních zajímavostech. A také si pomocí QR kódu mohou pustit dialog mezi Spejblem a Hurvínkem,“ popsal nově otevřenou stezku Roman Zarzycký, první náměstek primátora, do jehož gesce spadá také oblast sportu a cestovního ruchu.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka realizoval Odbor sportu, Smart Cities a podpory podnikání Magistrátu města Plzně. Realizace stezky si vyžádala cca 750 tisíc korun.

„Spolupracovali jsme s Denisou Kirschnerovou, která je spoluvlastníkem ochranné známky a ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka. Divadlo připravilo dialogy Spejbla a Hurvínka, které si návštěvníci mohou pustit. Trasu stezky a umístění jednotlivých stanovišť jsme vybrali ve spolupráci se Správou veřejného statku města Plzně a Městským obvodem Plzeň 1, jehož územím trasa vede,“ sdělil vedoucí odboru sportu, Smart Cities a podpory podnikání Přemysl Švarc.

Zážitkový okruh Spejbla a Hurvínka je možné navštívit bez omezení. Je volně přístupný. Start je na hrázi Šídlovského rybníka a 120 metrů od startu u chatové oblasti je první stanoviště. Odtud se pokračuje cestou, která vede přírodní rezervací Kamenný rybník ke Kolomazné peci, ke smírčímu kříži v údolí Merán, pak k pískovcové skále Pupek a rybníčku Vydymáček v Arboretu Sofronka, kde jsou celkem dvě stanoviště.

Z arboreta vede trasa přes nově vybudovanou lávku nad železniční tratí a čtyřproudou silnicí na Most k Třemošenskému rybníku a poté k rybníku Nováček u sídliště Košutka, kde putování se Spejblem a Hurvínkem končí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.38 hvězdiček / Hodnoceno: 16x