Vilém z Pernštejna ovlivnil dějiny východních Čech

8. květen 2021  Redakce   Lifestyle  504 zobrazení  1051 slov

  Dlouho připravovaný program „500 let renesance ve východních Čechách“ organizátoři nevzdali ani přes složitou epidemickou situaci, která zkomplikovala konání mnoha akcí letos na jaře.

Krajký úřad Pardubice. Foto Pardubický krajKrajký úřad Pardubice. Foto Pardubický kraj

Reklama
Přicházejí zatím s publikacemi, online přednáškami, výstavami a koncerty a připravují se na „živé“ akce pro veřejnost.
Program začal vznikat už v lednu roku 2020 v kanceláři náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka.  Zapojily se do něj krajská muzea a galerie, ale také město se svými kulturními organizacemi, Univerzita Pardubice a Národní památkový ústav a některé jeho objekty. Připojily se i firmy spojené s odkazem Pernštejnů, jako je Pardubický pivovar a Rybniční hospodářství v Lázních Bohdaneč. V současné době je v programu 34 účastníků, kteří plánují nějakou akci.
Nadčasový význam Viléma z Pernštejna
„Má smysl opakovaně si připomínat významné osobnosti českých dějin, které se kladným způsobem zasloužily o rozvoj naší země i našeho kraje a jejichž kvalita byla ověřena přísným „sítem času“. Není jich mnoho. Pro Pardubický kraj a zvláště pro město Pardubice je takovou osobností Vilém z Pernštejna, od jehož úmrtí letos uplynulo 500 let,“ řekl odborný garant programu, profesor Petr Vorel z Univerzity Pardubice.
„Navíc se jednalo o muže, který pozitivním způsobem ovlivňoval historický vývoj celého českého soustátí na přelomu středověku a novověké éry. Jeho význam je nadčasový. Dodnes může i mladé generaci sloužit jako vzor úspěšného státníka: Dokázal účelně využít získanou politickou moc a hmotné bohatství nejen k užitku své vlastní rodiny, jejíž soudržnosti si cenil nade vše, ale i k prosazení společenských a ekonomických změn. Ty byly výhodné a spravedlivé pro všechny. Měl moc a možnost nastavit obecně platná pravidla, díky nimž zažívala naše země v 16. století dlouhé období míru a prosperity,“ uvedl Vorel.
Kde si připomenout Viléma i renesanci
Pardubický kraj pro letošní turistickou sezónu připravil novou interaktivní mapu renesančních památek v kraji. „Mapa je malovaná a najdete ji na webu vilem500.cz. Můžete si na ní rozkliknout informace od Národního památkového ústavu o každém z uvedených 41 míst,“ uvedl Roman Línek. „Tento týden se také v kraji objevily první stojany s venkovní výstavou o Pernštejnech a renesanci. Celkem jich bude 15. Jsou trojboké, na jedné straně je společný úvod o Vilémovi z Pernštejna, na druhé straně je téma spojené s konkrétním místem, kde je stojan umístěn, a na třetí straně je mapa renesančních památek a také cestovatelská soutěž,“ upřesnil Línek.

Přicházejí zatím s publikacemi, online přednáškami, výstavami a koncerty a připravují se na „živé“ akce pro veřejnost. Program začal vznikat už v lednu roku 2020 v kanceláři náměstka hejtmana Pardubického kraje Romana Línka.

Zapojily se do něj krajská muzea a galerie, ale také město se svými kulturními organizacemi, Univerzita Pardubice a Národní památkový ústav a některé jeho objekty. Připojily se i firmy spojené s odkazem Pernštejnů, jako je Pardubický pivovar a Rybniční hospodářství v Lázních Bohdaneč.

V současné době je v programu 34 účastníků, kteří plánují nějakou akci.

„Má smysl opakovaně si připomínat významné osobnosti českých dějin, které se kladným způsobem zasloužily o rozvoj naší země i našeho kraje a jejichž kvalita byla ověřena přísným „sítem času“. Není jich mnoho. Pro Pardubický kraj a zvláště pro město Pardubice je takovou osobností Vilém z Pernštejna, od jehož úmrtí letos uplynulo 500 let,“ řekl odborný garant programu, profesor Petr Vorel z Univerzity Pardubice.

„ Dodnes může i mladé generaci sloužit jako vzor úspěšného státníka: Dokázal účelně využít získanou politickou moc a hmotné bohatství nejen k užitku své vlastní rodiny, jejíž soudržnosti si cenil nade vše, ale i k prosazení společenských a ekonomických změn. Ty byly výhodné a spravedlivé pro všechny. Měl moc a možnost nastavit obecně platná pravidla, díky nimž zažívala naše země v 16. století dlouhé období míru a prosperity,“ uvedl Vorel.

Pardubický kraj pro letošní turistickou sezónu připravil novou interaktivní mapu renesančních památek v kraji.

„Mapa je malovaná a najdete ji na webu vilem500.cz. Můžete si na ní rozkliknout informace od Národního památkového ústavu o každém z uvedených 41 míst,“ uvedl Roman Línek.

„V kraji se objevily první stojany s venkovní výstavou o Pernštejnech a renesanci. Celkem jich bude 15. Jsou trojboké, na jedné straně je společný úvod o Vilémovi z Pernštejna, na druhé straně je téma spojené s konkrétním místem, kde je stojan umístěn, a na třetí straně je mapa renesančních památek a také cestovatelská soutěž,“ upřesnil Línek.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x