Měl jsem štěstí na parádní tenisovou éru, říká rozhlasový reportér Jaroslav Plašil

1. říjen 2022  Josef Pešout  Média  426 zobrazení  712 slov

Reportér stanice Český rozhlas Radiožurnál Jaroslav Plašil obdržel před necelým rokem od Světové tenisové federace (ITF) mediální cenu Billie Jean Kingové. Ocenění uděluje ITF jako uznání za mnohaletý přínos tenisu v oblasti žurnalistiky, oznámil tehdy Český rozhlas.

Rozhlasový reportér Jaroslav Plašil. Foto MEDIASHOWRozhlasový reportér Jaroslav Plašil. Foto MEDIASHOW

Jaroslav Plašil je uznávaným sportovním reportérem. Už řadu let pravidelně jezdí na tenisové Grand Slamy, tedy na Wimbledon do Londýna, French Open do Paříže, US Open do New Yorku a Australian Open do Melbourne. Přesto o své úspěšné a náročné reportérské kariéře hovoří v rozhovoru pro Mediashow.cz s pokorou a skromností.

Reklama

S jakými pocity jste přijal Cenu B. J. Kingové?

Měl jsem radost, ale zároveň to byla cena spíš pro tenisty a tenistky, bez nich bych ji nedostal. Zrovna jsem se pohyboval v parádní tenisové éře a s tím jsem se svezl. Kdyby nebyli čeští zástupci ve světě tak úspěšní, asi bychom pravidelně nejezdili na nejsledovanější akce. Ale v tenise se pořád prosazoval český prvek, což je důležité i pro fanoušky, aby měli koho sledovat.

Jak vnímáte fakt, že jste navštívil tolik světových tenisových turnajů a věhlasných akcí?

Člověk je šťastný, že tam může být, to je jasné. Ale ani o tom nepřemýšlím. Beru to jako práci. Spíš si to uvědomím, až když si spočítám za ty roky, co jsem stihl. Vidím to na hráčích. Sledoval jsem Tomáše Berdycha, který byl na šedesáti grandslamech v řadě. A když nemohl po té dlouhé šňůře ze zdravotních důvodů do Ameriky, tak vyšlo najevo, jak velkou sérii startů má za sebou. Pokud si vybavím, kde jsem všude byl, tak je to kus života.

Čemu vděčíte za to, že jste svou reportérskou dráhu spojil právě s tenisem?

Asi jsem se trefil do dobré doby. Ze začátku jsem v rozhlase dělal takříkajíc všechno a nic. Pak přišla tenisová éra, jednak Davis Cup se Štěpánkem a Berdychem. Tenistky pod vedením nehrajícího kapitána Petra Pály vyhrávaly jeden titul ve FED Cupu za druhým. Musím říci, že to byla i skvělá etapa i po lidské stránce. Hráči i hráčky byli bezvadní. Perfektně se s nimi pracovalo. Na čem jsme se dohodli, to platilo. Prostě fungovala bezvadná komunikace a spolupráce, což bylo vidět i na celkové organizaci.

Tenisový svět hodně prožívá loučení legendárního Rogera Federera s úžasnou kariérou. Jak to na vás působí?

S Rogerem Federerem jsem se setkával pracovně. Neznám ho blíž jako člověka, ale i když třeba další hráči překonají nebo vylepší jeho rekordy, on bude vnímám  pohledem mnoha lidí jako nejvýznamnější. Byť jsem nebyl jako reportér u jeho prvních triumfů, zažil jsem potom jeho dlouholetou rivalitu s Nadalem a Djokovičem.

Co pro vás znamenalo, že jste byl přítomen na elitních turnajích s účastí zmíněné hvězdné trojice Federer, Nadal, Djokovič?

Člověk si to nijak neuvědomí. Spíš jsem to bral jako samozřejmost, že tam bude někdo z nich. Díval jsem se spíše na hracího „pavouka“, jestli na někoho z této trojky narazí Tomáš Berdych. A pak když ho Berdych třeba porazí, tak kdo bude dalším soupeřem. Zaměřoval jsem se na to z hlediska českého tenisu.

Hodně zmiňujete Tomáše Berdycha. Jak hodnotíte jeho tehdejší pozici ve světovém měřítku?

Jsou na to dva pohledy. Jednak měl Tomáš svým způsobem smůlu, že mu hvězdná trojice nedovolila nic vyhrát. Ale zase na druhou stranu měl štěstí, že s nimi mohl vůbec hrát, poměřovat se s nejlepšími a díky tomu se i zlepšovat.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 4.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x