TV Nova změní majitele. Celou skupinu CME ovládne PPF miliardáře Petra Kellnera

28. říjen 2019  Redakce   Média  2459 zobrazení  456 slov

PPF nekupuje jen českou Novu, ale celou skupinu CME. Tato společnost má televize i na Slovensku, ve Slovinsku, v Rumunsku a Bulharsku.

Loga televizní skupiny Nova. Zdroj: TV Nova GroupLoga televizní skupiny Nova. Zdroj: TV Nova Group

Vlastní ji americká telekomunikační společnost AT&T, která ji v roce 2018 koupila v balíku s celou mediální skupinou WarnerMedia. Zbytek akcií se obchoduje na pražské a newyorské burze.

Reklama

AT&T je druhým největším americkým mobilním operátorem, největším provozovatelem pevných linek, provozuje také kabelovou televizi. Spojením se tak může spojit silná infrastrukturní síť se silným obsahem – ve stáji WarnerMedia je například televize HBO.

V březnu 2019 noví majitelé CME oznámili „přezkum strategických možností“, včetně případného prodeje firmy. Ve stejné době se začaly objevovat spekulace o tom, že se o CME zajímá i PPF miliardáře Petra Kellnera.

V neděli 27. října 2019 večer v tiskovém prohlášení PPF oznámila, že skupina prostřednictvím dceřiných společností podepsala dohodu se společností Central European Media Enterprises (CME) o jejím plném převzetí.

Podmínkou dokončení transakce je získání souhlasu akcionářů CME, proto společnost v souvislosti s touto transakcí svolá mimořádnou valnou hromadu za účelem schválení navrhované fúze.

Také bude vyžádán souhlas Evropské komise a národních regulátorů v některých ze zemí, kde CME působí. Schvalovací proces potrvá několik měsíců, což znamená, že podpis dohody je pouze prvním krokem PPF k převzetí CME.

"Nákupem CME, respektive jejích mediálních aktivit v pěti evropských zemích, sledujeme především cíl doplnit náš telekomunikační byznys ve střední a východní Evropě. Chceme využít synergie mezi tvorbou mediálního obsahu a jeho distribucí. Motivem je tedy především rozvíjení telekomunikačního a mediálního byznysu. CME je dobře fungující společností a po jejím převzetí neplánujeme žádné překotné zásahy do jejího fungování," uvedl majoritní akcionář PPF Petr Kellner.

PPF mimo Česko, kde například vlastní telefonního operátora O2 a telekomunikační infrastrukturu CETIN a provozuje placenou IPTV službu O2TV, má aktiva v Rusku a Číně.

Právě nákup CME, konkrétně získání vlastnictví české Nova Group, může být chápáno jako obrana pozic před Andrejem Babišem a dále obchodních zájmů PPF v Rusku a Číně.

Kromě hlavní Novy jsou součástí kanály Nova Cinema, Nova Sport, Nova 2, Nova Action, Nova Gold a Nova International.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 1 hvězdiček / Hodnoceno: 1x