Voyo a Prima+ plují na streamovací vlně. Vsadí na původní obsah miliardy korun

21. březen 2023  Radek Pešout  Média  331 zobrazení  774 slov

Souboj o diváka se v Česku rozhořel naplno. Streamovací služby Voyo a Prima+, což jsou placené platformy Novy a Primy, chtějí získat co nejvíce předplatitelů i na úkor velkých hráčů z Hollywoodu. Sází totiž na původní obsah, tuzemské lokace a herce, scenáristy i produkce.

Streamovací služby v TV. Foto: Pixabay.comStreamovací služby v TV. Foto: Pixabay.com

Průkopníkem streamingu a videotéky v chytrých televizorech a počítačích či na mobilních telefonech je především Netflix, který se stal synonymem pro tento typ platformy.

Reklama

Své postavení si precizně budoval i v Česku, kde se stal lídrem. Služby jako Amazon Prime či Apple TV+ jsou spíše doplňkem.

Další velcí hráči si hledají cestu a českého diváka spíše lákají na nabídku osvědčených blockbusterů hollywoodských filmových a televizních studií.

Zatímco Netflix vznikl z klasické videopůjčovny a poměrně brzy začal vyrábět seriály a různé série čistě pro streamingovou platformu, typičtí televizní hráči musí řešit i lineární a kabelové kanály na jednotlivých trzích.

A do toho ještě řeší fúze a slučování s optimalizací a manažeři vymýšlejí různé strategie, které i během několika měsíců změní. A tak se stane, že něco vznikne, pak to skončí. Něco má být jinak, tak se vyčkává, aby to nakonec zůstalo podobné.

To se týká především platforem HBO Max, Disney+, Discovery+, SkyShowtime.

Nova s Voyo, Prima s Prima+

Avšak obdobnou cestou prochází i české televize. Nova si dlouhá léta nevěděla rady, jak zužitkovat původně internetovou platformu Voyo.

Tu provozuje sice již dlouho, ale zájem diváků získala až prakticky v roce 2021, kdy nový majtel CME (investiční skupina PPF), vlastník Novy, rozhodl o smělém cíli. Do roku 2026 v Česku a na Slovensku získat milion předplatitelů. Nova oznámila, že na začátku roku 2023 jich má už 500 tisíc.

Dlouho - alespoň veřejně - se ke své streamovací službě nechtěla vyjadřovat Prima. Přitom po spuštění platformy Prima+ je zřejmé, že se dostatečně dopředu připravovala, aby mohla postupně uvolňovat již natočené seriály a série.

"Když jsme asi před dvěma lety začali přemýšlet o tom, co by mělo tvořit nabídku chystané služby Prima+, tak jsme vedle svých stálých spolupracovníků oslovili i ty, se kterými jsme kvůli finančnímu limitu spolupracovat nemohli. To se ale s příchodem Prima+ Originals mění. Rozběhli jsme přípravu řady nových projektů. Zvýšením rozpočtu na výrobu se nám tedy daří oslovovat tvůrce, se kterými jsme dosud nespolupracovali. Projekty, se kterými na Prima+ Originals teď startujeme, začaly vznikat už před dvěma lety," řekla v rozhovoru pro web Mediaguru.cz výrobní ředitelka skupiny Prima Lucia Kršáková.

Voyo nakupuje i u České televize

Nova se službou Voyo a po relaunchi v roce 2021, který řídil Daniel Grunt (nyní je generálním ředitelem Novy) vsadila především na odvysílání předpremiér seriálů určených pro lineární vysílání hlavního kanálu Nova a přesunula sem nové díly Ordinace v růžové zahradě 2, kterou v přímém střetu na klasické Nově začala ve sledovanosti porážet Prima se seriálem Slunečná.

Od té doby i Nova natočila jen pro Voyo minisérie a slaví s nimi úspěch. Získaný čas věnovala rovněž přípravě a natáčení nových seriálů, kterými chce nabírat stále více předplatitelů. Daniel Grunt razí cestu "jedné silné české platformy", která bude konkurovat v původní tvorbě globálním hráčům jako jsou Netflix.

Aktuálně Nova pro Voyo připravuje 46 nových projektů, které mají mít v souhrnu 711 epizod. Na novinkách se podílí kreativní producenti TV Nova a Voyo, a dále 21 nezávislých produkčních společností.

Zároveň se dohodla s Českou televizí, od které kupuje licenční práva k vybraným seriálům, minisériím a filmům. Na své službě Voyo k tomu vyhradila i samostatnou sekci pod názvem Znáte z České televize.


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 5 hvězdiček / Hodnoceno: 1x