Horní Franky s Franským Švýcarskem je jiné Bavorsko. Bamberg, Coburg i Bayreuth mají co nabídnout

20. červenec 2023  Radek Pešout  Oblíbená místa  384 zobrazení  530 slov

Oberfranken, neboli Horní Franky jsou jeden ze sedmi vládních obvodů Bavorska. Region sousedí s Českem, konkrétně s Chebskem a je tak poměrně blízkou dovolenkovou destinací. Malebnou přírodu a upravená historická města najdeme mezi dálnicemi A9, A70 a A73.

Obec Tüchersfeld ve Franském Švýcarsku. Foto MEDIASHOWObec Tüchersfeld ve Franském Švýcarsku. Foto MEDIASHOW

O Bavorsku se říká, že je to jiné Německo. A o Horních Francích se zase říká, že je to jiné Bavorsko. A vidět je to na první pohled. Místo typicky modro bílé vlajky tu mají červeno bílou.

Reklama

I historicky Horní Franky byly k Bavorsku připojeny mnohem později. A díky městu Coburg je vazba na blízké Duryňsko, které je patrné i z názvu dynastie Koburků, neboli Sasko-Kobursko-Gothajské. Německy Haus Sachsen-Coburg-Gotha.

Pro milovníky historie je proto určena prohlídka města Coburg, která nadchne krásným historickým centrem města a zámkem Ehrenburg v novogotickém stylu. Nad městem tyčí Koburská pevnost, jeden z největších hradních komplexů Německa.

Bamberg je UNESCO, Bayreuth je Richard Wagner

Historické a zachovalé jádro města najdeme i ve městě Bamberg, které je od roku 1993 na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

Milovníci vážné hudby a opery určitě zavítají do města Bayreuth, kde se koná proslulý operní festival na počest Richarda Wagnera. K pamětihodnostem proto patří Festivalové divadlo a Markraběcí operní dům či zámek.

Horní Franky - to jsou pivovary

Horní Franky jsou také regionem piva.

Centrum pivovarnictví najdeme ve městě Kulmbach, kde se koná i tradiční pivní slavnosti. V oblasti najdeme 200 nezávislých pivovarů, které vaří 100 různých typů piv. Nad městem Kulmbach se hrdě tyčí pevnost Plassenburg, takže i milovníci památek najdou v tomto městě zalíbení.

Horní Franky mají dvě větší přírodní oblasti. Blíže k českým hranicím jsou to Smrčiny, neboli Fichtelgebirge. Nejvyšším vrcholem je Schneeberg s 1 051 metry nad mořem.

Franské Švýcarsko - ráj lezení i kanoistiky

A pak je to Franské Švýcarsko, neboli Fränkische Schweiz. Je to turisticky atraktivní region, do kterého míří zejména němečtí turisté a ti, kteří rádi lezou po skalách. Jedná se o menší kopii známějšího Saského Švýcarska - Sächsische Schweiz (v české části Českého Švýcarska).

Tak jako v případě Saského Švýcarska, i ve Franském Švýcarsku je název odvozen od romantických umělců a básníků z 19. století, kteří krasovitou krajinu připodobnili ke švýcarskému pohoří.

Franské Švýcarsko je atraktivní i větším počtem přístupných jeskyní. Oblast umožňuje i sportování - od lezení po skalách po kanoistiku na místních vodních tocích. Pro představu, pohoří se rozkládá zhruba ve výšce 600 metrů nad mořem.

TIP: Podívejte se na více fotografií na Instagramu autora článku


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.9 hvězdiček / Hodnoceno: 20x