Oybin a Žitavské hory učarují malebností. Žitavsko je i kus české historie

24. červen 2022  Radek Pešout  Oblíbená místa  1463 zobrazení  1194 slov

Nevelké území okouzlí malebností. Žitavské hory (Zittauer Gebirge) navazují na české Lužické hory, mají společný nejvyšší vrchol Luž. Lázeňské obce jako Oybin nabízí rozhledny, ruiny starých hradů i atmosféru klimatických lázní s historickou úzkokolejkou.

Pohled na Oybin. Foto PIXABAYPohled na Oybin. Foto PIXABAY

Do Žitavských hor je několik možností, jak jet z Česka. Buď z Varnsdorfu či Hrádku nad Nisou. Další možností je překonat přírodní státní hranici bez jakýchkoliv omezení v Krompachu či Petrovicích. Žitavské hory sousedí s Ústeckým a Libereckým krajem. Patří do spolkové země Sasko ve východním Německu.

Reklama

Ačkoliv tomu na první pohled nelze věřit, malebnost Žitavských hor je úchvatná, že snad každého hned pohltí.

Turisté rádi chodí na nejvyšší vrchol Luž, německy Lausche, která je hraničním vrcholem. Luž najdeme blíže k Varnsdorfu, z německé strany se cestuje do obce Waltersdorf (za Varnsdorfem je Grossschönau).

Z německé strany je Luž vrcholem, kde lze i v zimě lyžovat. Rovněž je zde rozhledna. Lepší přístupnost autem je skutečně ze saské strany, z té české je nutné jít do obce Horní Světlá a na Myslivny - a pak lesem pěšky.

Žitavské hory jsou známé pro své "vzduchové lázně". Luftkurort je název pro města v Rakousku a Německu, která jsou lázněmi, jejichž klima a kvalita ovzduší jsou považovány za prospěšné pro zdraví a obnovu.

A právě v Žitavských horách je takových obcí hned několik: Kurort Jonsdorf, Kurort Oybin, Luftkurort Lückendorf. Mezi turisická místa patří i obec Olbersdorf.

Do oblasti Žitavských hor je ideální cestovat na jednodenní výlet. Díky malé ploše lze vše stihnout za jeden den.

Dovolená či výlet

Ovšem Němci sem jezdí na dovolené i do lázní. Takže by českého turistu nemělo překvapit, že jsou zde hotely, penziony i ubytování v soukromí.

Ze směru z Čech zkuste ve Cvikově či v Jablonném v Podještědí odbočit do Lužických hor. Už jen projížďka obcemi Mařenice a Krompach je velmi příjemná. I na českém území je totiž vše malebné a nechybí ani typické podstávkové domy.

Překonání státní hranice je v Krompachu přirozené bez komplikací. Jedná se spíše o turistický přechod, čemuž odpovídá i nízké dopravní zatížení. Vjedete do Jonsdorfu. Obcí můžete projet do Olbersdorfu a v podstatě ze Žitavských hor vyjedete pryč. Obec je na hranicích pohoří.

Žitavské hory jsou skutečně malé, takže zcela běžně se stane, že chvíli jedete hlubokým lesem, a najaednou vyjedete pryč a už jste pomalu v otevřeném údolí.

V rámci putování lze i zaparkovat a vydat se na pěší cesty za nějakou rozhlednou či dokonce za pískovcovými skálami. I ty v Žitavských horách najdete.

Hlavním turistickým centrem jsou dvě obce: Luftkurort Lückendorf a Kurort Oybin.

Kurort Oybin

Pokud byste nezavítali do Oybinu (česky Ojvín), jako byste v Žitavských horách nebyli. Právě tady je centrum oblasti. Pomineme-li hotely a penziony, najdeme tu tři hlavní lákadla.

Tím prvním je zřícenina kláštěra. Lázeňské obci dominuje mohutná pískovcová stolová hora s ruinami stejnojmenného hradu a kláštera.

První zmínky o hradu jsou z počátku 13. století. Žitavsko dlouhá léta patřilo rodu Ronovců. Roku 1290 se zde připomíná v listinách Čeněk z Ojvína, až v roce 1319 Jindřich z Lipé pocházející z tohoto rodu, celé území včetně hradu Ojvín předal králi Janu Lucemburskému výměnou za území na Moravě.

Ve 14. století nechal hrad výrazně přestavět jeho syn, král Karel IV. Hrad byl jeho oblíbeným sídlem a navíc v dohledu Žitavy demonstroval moc českého panovníka nad celým Žitavskem. Rozhodnutím Karla IV. zde byl později vybudován klášter celestýnů. Hrad měl strategicky významnou polohu na obchodní stezce z Čech do Lužice.

Druhým lákladlem je parní železnice na trase Oybin - Olbersdorf - Zittau (Žitava). Druhá trasa je z Jonsdorfu.

Žitavská úzkokolejka je oblíbeným cílem rodičů s dětmi. Délka trati je 16 kilometrů.

Třetím lákadlem Ojvína jsou parky a atmosféra malého lázeňského města.

Turistické cíle Žitavských hor

Pro lepší orientaci ještě seznam zajímavých lokalit a cílů v Žitavských horách:

Pěší výlet z lázní Jonsdorf do lázní Oybín: 6 km (a zpět úzkokolejkou)

Olbersdorf: malý okruh okolo jezera, naučná stezka bývalým povrchovým dolem

Nádraží Bertsdorf: naučná stezka parní železnice do Oybína, muzeální nádraží Bertsdorf

Zastávka Teufelsmühle: hrnčířská dílna, vrchy Ameisenberg a Pferdeberg

Lázně Oybín: Liščí nora Lückendorf, hrad a klášter, hora Hvozd (Hochwald)

Lázně Jonsdorf zastávka: Bílý kámen, kulturní naučná stezka po bělidlech, Motýlí dům, víceúčelová hala a zimní stadion

Lázně Jonsdorf: lomy mlýnských kamenů, skály Nonnenfelsen a jezírko s gondolami

Žitava a trojzemí

Velkým městem oblasti je Žitava (německy Zittau). Město má českou historii a pro prohlídku historického centra je vhodné si vynahradit minimálně hodinu času.

Vhodné je výlet do Žitavy spojit i s návšěvou Trojzemí - tedy hranice tří států: Česka, Neměcka, Polska. Avšak to je na samostatný výlet kvůli časové náročnosti.

TIP: Podívejte se na více fotografií na Instagramu autora článku

Oybin
Oybin
Oybin
Oybin
Oybin
Oybin

Oybin
Oybin
Oybin
Oybin
Oybin
Oybin


DALŠÍ TIPY NA OBLÍBENÁ MÍSTA V NĚMECKU

Baltské moře stojí za poznání. To není jen Rujána a Usedom

Oybin a Žitavské hory učarují malebností. Žitavsko je i kus české historie

Horní Franky s Franským Švýcarskem je jiné Bavorsko. Bamberg, Coburg i Bayreuth mají co nabídnout


Reklama

Hodnocení

Hodnocení: 3.25 hvězdiček / Hodnoceno: 4x