Tam, kde se zastavil čas. Úštěk na pomezí Českého středohoří, Kokořínska a Texasu
20. červenec 2023 Redakce Oblíbená místa 390 zobrazení 850 slovPokud hledáte prázdninovou oblast, kde chcete zapomenout na tep uspěchané doby, stačí si vybrat mírně zvlněnou nedotčenou krajinu, kde jsou zapomenuté obce a městečko jak z retro filmu. A mnozí ho už viděli, aniž by to věděli. Úštěk jsou malé Doksy a jezero Chmelař malé Máchovo jezero. A hlavně - výlety po okolí jsou nenáročné.
Kolja. Rebelové. Ten kostel z úvodní fotky tohoto článku v těchto filmech uvidíte. V případě Koljy jde dokonce o oscarový film, to v Rebelech o návrat k českému filmovému muzikálu.
Oba filmy byly natočeny i v Úštěku, který si zachovává až úzkostlivě retro styl. Od podzimu do léta je to ospalé městečko s přirozeným centrem v Litoměřicích v Ústeckém kraji, od kterých je silnicí I/15 na hlavním tahu do České Lípy vzdáleno 17 kilometrů. Vede sem i lokálka, co jezdí po zrekonstruované jedné koleji z Litoměřic.
Kdysi sem vedla kolej i z Velkého Března. První úsek byl do Zubrnic přes Lovečkovice do Verneřic. A druhá větev z Lovečkovic do Úštěka. Trať byla zrušena v roce 1978. Po roce 1993 částečně obnovována a v rámci turistických vlaků koleje vedou do Zubrnic.
Filmová místa v Úštěku
A teď můžeme zmínit i třetí známý film. Páni kluci z roku 1975. Pokud se vrátíme k Rebelům, tak na této trati a v Zubrnicích režisér Filip Renč s hlavním hrdinou Janem Revaiem natáčel v roce 2000. Film přitom pojednával o roku 1968, zatímco Kolja o předrevolučním období roku 1989.
Už to samo o sobě je reklama na retro časy, které si filmaři právě zde oblíbili. A i v roce 2023 se prakticky nic nezměnilo.
Pokud v Úštěku chcete vidět filmová místa, kousek od kostela je dům, kde Zdeněk Svěrák opravuje zrezivělý a děravý okap na domě, ve kterém bydlí jeho filmová matka Stela Zázvorková. A o kousek níže v ulici pak najdete klasické kino, do kterého se malý Kolja šel podívat na animovanou pohádku Jen počkej zajíci.
Ptačí domky
Mezi známé pamětihodnosti Úštěka patří Ptačí domky.
Jsou to historické domy na západní části ostrohu, na kterém stojí historické jádro Úštěka. V 18. a 19. století byla snaha město rozšiřovat, ale nebylo kam.
V historických pramenech se dokonce píše, že konstrukci s vysunutými dřevenými trámy vymysleli italští dělníci, kteří stavěli železniční trať z Litoměřic do České Lípy. Jiné zdroje ale toto popírají s tím, že tyto Ptačí domky byly postaveny dříve, než italští dělníci do Úštěka přišli.
Ať je to jakkoliv, část těchto domů jsou zapsány jako kulturní památka a je to jeden z magnetů Úštěka. Ve městě se nachází i synagoga či gotická Pikartská věž a nad městem Kalvárie Ostré.
Úštěk je rekreační oblastí i díky jezeru Chmelař, kde vznikl autokemp. Okolní obce, které patří pod město, jsou zcela jiné, než jsme v Čechách zvyklí.
Z kopců Českého středohoří do nížiny k Labi
V obcích nad Litoměřicemi do vnitra kopcovitého Českého středohoří stojí často původní velká stavení postavená z kamene. Tato oblast historicky patřila do Sudet. Po válce a odsunu tento kraj byl neobydlený, mnoho staveb chátralo celá desetiletí a v současnosti jsou mnohá stavení využívána pro rekreační a víkendové bydlení.
I kvůli tomu se pahorkatina od Úštěka směrem ke Štětí a Roudnici nad Labem nazývá Texas. Pro svou odlehlost. V podstatě jediným centrem je právě Úštěk, který sám o sobě je zapadlým a ospalým městem.
Turista či rekreant ale má kam výletovat. Ať už jsou to Zubrnice se skanzenem, televizní věž Buková hora (682 m.n.m) s přístupovou silnicí od Verneřic, města jako Litoměřice či Roudnice nad Labem nebo zalesněná příroda okolo Dubé, která už je součástí CHKO Kokořínsko - Máchův kraj.
Kromě vlaku jezdí po okolí i autobusy veřejné dopravy, které patří do sítě Dopravy Ústeckého kraje, a to oblast Litoměřice. I zde mají jezdit nové zelené autobusy.
TIP: Podívejte se na více fotografií na Instagramu z českých a moravských měst
DALŠÍ TIPY NA OBLÍBENÁ MÍSTA V SEVERNÍCH ČECHÁCH:
Josefovská pevnost. Objevte severočeský Terezín procházkou po hradbách
Reklama