Kapacita covidových lůžek v Městské nemocnici Ostrava se znovu zvyšuje

11. listopad 2021  Redakce   Ostrava  1335 zobrazení  399 slov

Městská nemocnice Ostrava (MNO) rozšiřuje počet standardních stanic pro hospitalizaci pozitivních pacientů na onemocnění covid-19. Páté specializované pracoviště vzniklo místo další stanice Geriatrie. Jejich celková kapacita je 77 lůžek.

Foto Městská nemocnice OstravaFoto Městská nemocnice Ostrava

V Léčebně dlouhodobě nemocných (LDN), která spadá pod MNO, je dalších 35 míst. Celkem má nemocnice pro covidové pacienty již 112 lůžek.

Reklama

Aktuálně se personál nemocnice a LDN stará o 99 covidových pacientů. Obsazena jsou také tři z pěti míst na ARO 2, jednotce určené pro intenzivní péči. Připravená metabolická JIP zatím nemusela být použita.

„Pozitivním trendem je fakt, že daleko méně covidových pacientů potřebuje intenzivní péči. Vloni v tuto dobu jsme měli tři jednotky pro intenzivní péči s kapacitou 14 míst, momentálně využíváme jednu, kde jsou tři pacienti," uvedl ředitel nemocnice Petr Uhlig.

"Výrazně nižší je také počet zaměstnanců, kteří jsou v pracovní neschopnosti kvůli pozitivitě na covid-19. Zatímco před rokem jich bylo 118 z celkového počtu zhruba 1950 zaměstnanců nemocnice, momentálně jich je 47. Očkování jednoznačně pomáhá,“ dodal Petr Uhlig.

Před těžkým průběhem nemoci chrání rizikové pacienty s onemocněním covid-19 podávání monoklonálních protilátek. Městská nemocnice Ostrava je aplikuje od 27. října v jedné z covidových stanic nemocnice, konkrétně na Geriatrii F. Protilátky indikuje praktický lékař, v Městské nemocnici Ostrava byly podány již 40 pacientům.

„Monoklonální protilátky dokážou omezit nebo i zastavit šíření koronaviru v těle. U nás v nemocnici je v infuzích může dostat až 12 pacientů denně, v sobotu a v neděli po dvou dalších. Cílem je, aby covidoví pacienti, u kterých je předpoklad zhoršení stavu, nepotřebovali intenzivní péči v nemocnicích. Zájem o jejich podání se zvyšuje,“ uvedl primář oddělení Geriatrie a vedoucí dvou covidových stanic Rostislav Sojka.

Nemocnice rozšířila také provoz infekční ambulance, která je kvůli nárůstu počtu covidových pacientů od pondělí 8. listopadu v provozu po celý týden od 6 do 18 hodin.

Covidové stanice postupně vznikly místo Geriatrie F (15 lůžek), Chirurgie E (15), Interny B (12), Neurochirurgie (10), Ortopedie B (10) a nově místo Geriatrie D, která má kapacitu 15 míst.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x