Město Ostrava spustí zimní program pro lidi bez přístřeší

2. prosinec 2020  Redakce   Ostrava  719 zobrazení  592 slov

Pro zhruba čtyři stovky lidí, kteří žijí na ulici, město Ostrava ve spolupráci s neziskovými organizacemi spustí zimní program, kterým se navýší počty stávajících lůžek o další padesátku. Důvodem je pokles nočních teplot pod bod mrazu.  

Bez přístřeší. Foto: Magistrát města OstravyBez přístřeší. Foto: Magistrát města Ostravy

„Každým rokem se v zimních měsících v Ostravě zintenzivňuje terénní sociální práce zaměřená na lidi bez domova, kdy sociální pracovníci vyjíždějí do lokalit, kde se tito lidé pohybují. Poskytují jim poradenství a odkazují je na organizace, které jim nabízejí nocleh pod střechou, teplé nápoje, případně i jídlo,“ uvedl náměstek primátora pro sociální oblast a zdravotnictví Zbyněk Pražák.

Reklama

„I přesto, že v zimním období se zájem o tyto sociální služby zvyšuje, v současné době jsou kapacity zařízení v Ostravě dostačující. Mohu garantovat, že každý z těchto lidí zde může bezpečně přečkat mrazivou noc v teplém prostředí a nikdo z nich nemusí zůstat na ulici bez pomoci,“ podotkl náměstek.

Zimní program město zajišťuje každoročně ve spolupráci s Charitou Ostrava a Armádou spásy. Pro letošní rok na něj vyčlenilo celkem 340 tisíc korun.

„Jsme rádi, že i v letošní zimní sezóně můžeme ve spolupráci s Charitou Ostrava a za podpory města otevřít Zimní noční centrum,“ doplnil Tomáš Hruška, ředitel ostravské pobočky Armády spásy.

„V této nelehké době jsme schopni v terénu nabídnout uživatelům nejen běžnou podporu ale i potřebný materiál jako je dezinfekce či roušky, zároveň však s klesající teplotou stoupá počet lidí, kteří vyhledají nejen terénní, ale i ambulantní a pobytové služby,“ přiblížil Hruška.

„Již několik let nám provoz Zimního nočního centra umožňuje poskytnout teplé místo k přečkání v noci osobám, které se do sociálních služeb nevejdou.  Tímto způsobem se nám daří preventivně působit proti zdravotním komplikacím spojeným s pobytem na ulici v mraze,“ uvažoval ředitel pobočky.

Podle loňského sčítání osob bez přístřeší žije v Ostravě bez domova zhruba 800 lidí. Polovina z nich bydlí v sociálních zařízeních, druhá polovina se zdržuje na ulici. V současné době je pro ně v Ostravě 741 stálých míst. Celkem 417 jich je v azylových domech, z toho 168 pro muže a 249 pro ženy, případně pro ženy s dětmi. Jejich kapacita bývá většinou naplněna.

Dále jsou k dispozici noclehárny s kapacitou 110 míst, nízkoprahová denní centra s kapacitou 100 míst a domovy se zvláštním režimem, konkrétně Domov Přístav s 85 místy a Domov Přístav II s 29 místy. Zimní program navýší jejich kapacitu o dalších padesát lůžek. Tyto sociální služby město letos podpořilo ze svého rozpočtu částkou 16,8 milionu korun.

Lidem bez domova ale pomáhá také Diakonie ČCE, Centrum sociálních služeb Ostrava, Centrum sociálních služeb Poruba, Nová Šance nebo Služby Dobrého Pastýře, které Ostrava dlouhodobě podporuje a přispívá tak k udržení komplexní sítě sociálních služeb.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.83 hvězdiček / Hodnoceno: 6x