Originální městský park v Ostravě je už otevřen pro veřejnost

4. květen 2021  Redakce   Ostrava  1883 zobrazení  363 slov

Ostrava pokračuje s úpravami veřejného prostoru. Po cel-kové revitalizaci byl aktuálně veřejnosti zpřístupněn park v centru města mezi Havlíčkovým nábřežím a Střelniční ulicí.

Foto Magistrát města OstravyFoto Magistrát města Ostravy

Nevzhledné zpevněné plochy nahradily mlatové, dosazena byla zeleň, doplněn mobiliář a designové osvětlení.

Reklama

Zahrada je rozdělena na dvě odlišné části spojené dřevěnou terasou pod platanem a zmodernizovaným, zhruba 60 let starým, původním schodištěm. Její součástí je také ovocný sad, který byl na stejném místě již v 19. století.

„Plocha za biskupstvím podél Střelniční ulice dlouho chátrala. Na to, že se nacházíme v úplném centru města, v blízkosti kostela svatého Václava a navíc v místě, kde ve středověku stávaly městské hradby, byl vzhled tohoto prostoru opravdu nedůstojný,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

„Při úvahách, jak celkové úpravy pojmout, jsme vycházeli také z archivních záznamů. Nejen městské opevnění, ale svého času zahrada u fary, v 19. století ovocný sad a v sedmdesátých až devadesátých letech 20. století také expoziční areál pro ostravské výstaviště – všechny tyto historické funkce se snoubí v nové podobě městského parčíku, který jsme nazvali Farská zahrada. Ostatně všechny její proměny v čase od 13. století až po současnost jsou vyobrazeny na informační ceduli přímo v zahradě,“ dodala Šebestová.

Farská zahrada je součástí strategického projektu Revitalizace a kultivace zeleně v Ostravě, která vychází ze strategického plánu rozvoje města na období 2017-2023 pod značkou fajnOVA a naplňuje strategický cíl Přiblížit město přírodě.

V Ostravě přibyl další městský park s funkční, kvalitní a udržovanou zelení pro volnočasové a rekreační využití, díky kterému bude město lépe připraveno na klimatickou změnu. Více informací na https://fajnova.cz/projekt/park-za-biskupstvim-farska-zahrada/.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 24x