Ostrava patří mezi města s nejviditelnějším růstem kvality života

18. prosinec 2020  Redakce   Ostrava  1013 zobrazení  553 slov

V průzkumu spokojenosti se životem v 83 evropských městech, který nedávno zveřejnila Evropská komise, si Ostrava vede velmi dobře.

Z Ostravy. Foto: Pixabay.comZ Ostravy. Foto: Pixabay.com

Kvalita života ve městě se za posledních pět let zlepšila podle 66 % dotázaných Ostravanů, což je třetí nejlepší výsledek mezi všemi sledovanými městy. V první pětici se umístil ještě polský Bialystok a Gdaňsk, a dále estonský Tallin a bulharská Sofia.

Reklama

„Že se život v Ostravě v posledních letech mění k lepšímu, už není jen náš osobní vjem. Nyní to prokázal i mezinárodní průzkum,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

„Dva ze tří dotázaných Ostravanů v něm říkají, že se jim v Ostravě žije kvalitněji než před pěti lety. Úspěch v tomto průzkumu sice nepřeceňujeme, protože vždy záleží na výchozí úrovni, od které se odrážíte, ale potvrzuje to, že naše cesta je správná a práce na ní má smysl,“ uvedl primátor.

Ostravané podle průzkumu velmi dobře hodnotí především veřejnou dopravu, zdravotnictví, sportovní nebo kulturní zázemí. Za cenově dostupné považují i bydlení, přičemž město Ostrava nyní intenzivně pracuje na dalším rozšíření zejména nájemního bydlení v atraktivních lokalitách v centru.

Spokojeni jsou také s množstvím zeleně ve městě i s dostupností on-line služeb úřadů. Ostravu považují mimo jiné i za vhodné místo pro život seniorů.

Pokud jde o negativa, tak přestože se objektivně výrazně zlepšila kvalita ovzduší, občané města ji vnímají ještě stále jako neuspokojivou. Jako nedostatečné vidí i možnosti najít si opravdu dobrou práci. Na druhou stranu jsou ale Ostravané většinou spokojeni se svou stávající prací i finanční situací.

Zpráva o kvalitě života v evropských městech z roku 2020 je zveřejněna zde.

V každém z 83 hodnocených měst bylo dotázáno 700 obyvatel starších 15 let.

Z českých měst byla do průzkumu kromě Ostravy zahrnuta také Praha. 
Kvalitativní posun v průzkumu spokojenosti života není přitom jediným úspěchem Ostravy v mezinárodním srovnání z poslední doby.

Dle aktuálního vydání Start-up Blink, respektovaného webového portálu zabývajícího se hodnocením inovačního prostředí v 1000 městech ze 100 států světa, zaznamenala Ostrava výrazný skok o rovných 100 míst na celkově 485. pozici a prokázala tak suverénně nejrychleji rostoucí start-up ekosystém mezi českými městy.

Vzestup Ostravy v žebříčku měst s nejlepšími podmínkami pro vznik a rozvoj start-up firem je především výsledkem tříleté systematické práce Moravskoslezského inovačního centra a. s. (MSIC) – společného podniku města Ostravy, Moravskoslezského kraje a místních univerzit na zlepšování inovačního prostředí v regionu.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.68 hvězdiček / Hodnoceno: 19x