Ostrava pokračuje v boji proti klíněnce

26. duben 2021  Redakce   Ostrava  1646 zobrazení  276 slov

Specializovaná firma začala v těchto dnech v Ostravě ošetřovat stromy jírovce maďalu proti hmyzímu škůdci – klíněnce jírovcové. Do konce července by měla společnost Safe Trees s využitím prověřené technologie injektáže účinné látky, tedy aplikací insekticidu a fungicidu, ochránit před nežádoucími účinky klíněnky a nově také proti hou-bovému patogenu celkem 1556 stromů.

Klíněnka. Foto Magistrát města OstravyKlíněnka. Foto Magistrát města Ostravy

„Aplikaci ochranné látky formou takzvané mikroinjektáže jsme vyzkoušeli poprvé v roce 2017. Nezávislé hodnocení o rok později prokázalo, že použitá technologie byla pro kaštany v našem městě účinná,“ uvedla náměstkyně pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

Reklama

„U ošetřených stromů nezačaly předčasně opadávat listy, jako se to stalo u těch neošetřených, ani jim neprosychaly koruny. Protože se pro lepší ochranu stromů doporučuje ošetření provádět vícekrát, rozhodli jsme se opatření zopakovat, aby kaštany vypadaly i v následujícím období co nejlépe,“ dodala Šebestová.

Ošetření je účinné zhruba dva roky, poté je třeba ho zopakovat. Jeho aplikace u 1556 jírovců v Ostravě vyjde na 2 miliony korun včetně DPH.  S ohledem na ochranu hmyzích opylovačů nebudou stromy injektovány v době jejich kvetení.

Jírovce se budou ošetřovat téměř na celém území města, konkrétně v městských obvodech Lhotka, Svinov, Nová Ves, Moravská Ostrava a Přívoz, Poruba, Proskovice, Stará Bělá, Slezská Ostrava, Třebovice, Michálkovice, Mariánské Hory a Hulváky, Martinov, Radvanice a Bartovice,

Vítkovice, Hrabová, Ostrava-Jih, Nová Bělá, Polanka nad Odrou, a Petřkovice. K nejvýznamnějším lokalitám patří například jírovcový park na ulici Slovenská, sad Jožky Jabůrkové, jírovcové aleje v Komenského sadech nebo na ulici Výstavní.

 


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.17 hvězdiček / Hodnoceno: 6x