Ostrava připravuje unikátní projekt

12. prosinec 2022  Redakce   Ostrava  464 zobrazení  302 slov

V Ostravě započali stavbaři se zavěšováním lávek nad řekou, přemosťujících protilehlé břehy Ostravice.

Ilustrační snímek z Ostravy. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Ostravy. Foto MEDIASHOW

Unikátní instalace lávky v rámci projektu města s názvem „Cyklopropojení centra s Dolní oblastí Vítkovic“ si vyžádala nejen celou řadu již provedených prací, ale i při samotném procesu usazení je zapotřebí specifických postupů. Uvedl to web města Ostravy.

Reklama

Lávka je součástí nově vybudované cyklostezky vedoucí z pravého břehu řeky Ostravice směrem k Velkému světu techniky a její vzhled pro město navrhl architekt Josef Pleskot.

„Lávka se skládá ze dvou částí a bude instalována pomocí jeřábu, který vždy jednu část lávky zdvihne a přesune na místo uložení. Po odložení lávky na pomocné konstrukce, kontrole geodetem a případných úpravách polohy lávky je vyvěšena ze závěsu," popsala detailní postup instalace lávky náměstkyně primátora Kateřina Šebestová

"Následuje montáž lan pro zavěšení lávky, spolu s pracemi, které jsou nutné pro dynamickou zátěžovou zkoušku. Ta je plánována na 20. prosince. Po jejím vyhodnocení dojde k dopnutí závěsných lan, nastavení tlumičů a osazení mostních závěr na krajních opěrách," dodala Kateřina Šebestová.

K dokončení lávky je nutné aplikovat pochozí vrstvu a poté osadit výplně zábradlí. Podmínkou aplikace stěrky je zcela suchý a bezprašný povrch lávky, minimálně teplota podkladu 10 stupňů Celsia a zároveň specifická vlhkost. Vzhledem k těmto skutečnostem a současným klimatickým podmínkám lze proto předpokládat posun termínu otevření stavby veřejnosti.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x