Ostrava vydává knižní ohlédnutí za rokem 2021

31. leden 2022  Redakce   Ostrava  1099 zobrazení  358 slov

V únoru vyjde 26. svazek publikace Ostravské kalendárium, jejímž autorem je kronikář města Martin Juřica, a na níž spolupracovali členové komise muzejní, letopisecké, názvoslovné a heraldické Rady města Ostravy. Uvedl to v tiskové zprávě web města Ostravy.

Ilustrační snímek z Ostravy. Foto Archiv MEDIASHOWIlustrační snímek z Ostravy. Foto Archiv MEDIASHOW

Publikace vychází v nákladu 500 ks a bude v omezeném množství od února bezplatně k dostání v Archivu města Ostravy, ostravských informačních centrech, Knihovně města Ostravy i Moravskoslezské vědecké knihovně.

Reklama

Rok 2021 byl druhým rokem, který podstatně ovlivnila pandemie koronaviru. Nedošlo sice k tak zásadnímu omezení aktivit jako v roce 2020, přesto byl hospodářský, společenský, kulturní i sportovní život významně dotčen.

Znovu je nutné vyzdvihnout nasazení zdravotníků, hygieniků, složek integrovaného záchranného systému a také stovek občanů, kteří se různými způsoby zasloužili o zmírnění dopadů pandemie. Tyto skutečnosti opět ovlivnily obsah Ostravského kalendária 2021.

Přesto se publikace snažila zachytit na 102 stranách významné události, které se ve městě staly nebo s Ostravou nějakým způsobem souvisely.Kromě informací vztahujících se k pandemii koronaviru (vládní nařízení, počty nemocných, zřízení očkovacího centra na Černé louce, opatření ve zdravotnických zařízeních atd.).

Publikace uvádí události z politického a společenského života, např. volby do Poslanecké sněmovny ČR, 25. výročí založení ostravsko-opavské diecéze, dále informace z oblasti kultury (Mezinárodní hudební festival Leoše Janáčka, Svatováclavský festival, divadelní premiéry, vernisáže, prezentace publikací, 100. výročí otevření Knihovny města Ostravy).

Ostravské kalendárium neopomíjí ani sportovní akce, jakými byly mistrovství světa v para hokeji, nejkvalitnější mezinárodní halový atletický mítink v České republice – 5. ročník Czech Indoor Gala, mítink Zlatá tretra Ostrava a oslavy 100. výročí založení klubu FC Baník Ostrava.

Čtenáři se mohou rovněž dočíst o ukončení rekonstrukce Domu kultury Poklad či revitalizovaném prostoru Farské zahrady. Ostravské kalendárium 2021 bude přístupno i v elektronické podobě na adrese: https://amo.ostrava.cz, v oddíle „Vydané publikace.“


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Zatím nikdo nehodnotil