Ostrava zná vítězný návrh na podobu památníku veteránům

17. prosinec 2020  Redakce   Ostrava  812 zobrazení  497 slov

Ve výtvarně-architektonické soutěži na památník veteránů, kterou město Ostrava vyhlásilo letos v březnu, zvítězila sochařka Pavla Sceránková. Výsledky dvoufázové soutěže v souladu s doporučením poroty schválili ostravští radní.

Vítězný návrh, podoba z prvního kola. Foto: Magistrát města OstravyVítězný návrh, podoba z prvního kola. Foto: Magistrát města Ostravy

Město začne s autorkou vítězného návrhu jednat o jeho realizaci bezprostředně po formálním ukončení soutěže, pravděpodobně v lednu. Památník by měl být za příznivých podmínek hotov v říjnu příštího roku, aby mohl být odhalen ke Dni veteránů, který připadá na 11. listopad.

Reklama

„Vítězný návrh Pavly Sceránkové nejlépe z předložených návrhů naplnil zadání soutěže. Je realistický, obsažný, a přitom příjemně lehký. Působí dynamicky a nadčasově,“ řekla náměstkyně Zuzana Bajgarová, která byla členkou poroty.

„Po obsahové stránce nakládá s faktickými odkazy, jako jsou citace veteránských vzpomínek, a současně s geometrickými motivy, které nepůsobí pejorativně symbolicky či zbytečně militantně. Tvar pohybujících se kruhů by mohl mít nejsilnější účinek zejména po setmění, kdy se text v okruží rozsvítí. Silný symbolický obsah by mohla nabídnout také vztyčená pozice kruhů nad hlavami účastníků pietního aktu,“ rozebírala Bajgarová.

Vítězka soutěže, čtyřicetiletá výtvarná umělkyně Pavla Sceránková, je absolventkou Akademie výtvarných umění v Praze, studovala také na výtvarných univerzitách v Maďarsku, Německu, Kanadě a Skotsku. Vytváří sochařské objekty s minimalistickou čistotou a citlivým vztahem k danému místu.

Zájem o účast v soutěži byl značný, zasláním svých portfolií se do ní hlásilo sedmnáct autorů. Porota nakonec vybírala z osmi jednotlivců a týmů, přičemž čtyři město oslovilo napřímo.

V druhém kole soutěže zůstali čtyři. Porota hodnotila jejich soutěžní návrhy z hlediska komplexní, ideově i výtvarně-architektonické kvality, a také umístění v parku, který je významným krajinným prvkem. Zajímala se také o hospodárnost a ekonomickou přiměřenost zvoleného řešení, trvanlivost a odolnost s přihlédnutím k tomu, že by dílo mělo být vystaveno klimatu i obecnému užívání.

Porotu s odborníky, zástupci města i Moravskoslezského kraje vedl umělec a pedagog Petr Dub.

„Porota s nadějí očekává památník vyrovnávající se nejen s tradicí pomníkového sochařství, ale i dílo s přesahy natolik komplikovaného tématu, jakým je válečné veteránství. Vítězný návrh podobný potenciál nabízí a může se stát nejen nově definovaným bodem ostravského veřejného prostoru,“ uvedl předseda poroty Petr Dub.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 3x