Počítače OKD napadli hackeři. Těžařská firma ihned zastavila činnost ve všech dolech na Karvinsku

23. prosinec 2019  Redakce   Ostrava  1084 zobrazení  262 slov

Hackerský útok, který ochromil počítačovou síť společnosti OKD, přinutil firmu okamžitě zastavit důlní činnost ve všech hlubinných dolech v karvinském revíru. Útoku na počítačové sítě přitom před několika dny čelila i nemocnice v Benešově.

Důl Karvina společnosti OKD. Foto: OKDDůl Karvina společnosti OKD. Foto: OKD

"Počítačová síť společnosti OKD se z neděle na pondělí stala obětí hackerského útoku, který způsobil okamžitou nefunkčnost celé sítě těžařské firmy a všech jejich serverů. V současné době je tedy mimo provoz kompletní síťová infrastruktura a z bezpečnostních důvodů vedení společnosti OKD okamžitě ukončilo i těžbu ve všech svých dolech,“ uvedl pro Český rozhlas Radiožurnál mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Reklama

V dolech se fárá nepřetržitě, i přesto se ale společnost rozhodla podle Čelechovského doly uzavřít, a to v rámci bezpečnosti všech horníků.

Pro Českou televizi mluvčí OKD navíc uvedl, že v důsledku útoku přestala fungovat elektronická čidla, která zaznamenávají koncentraci metanu v dole.

První atak škodlivého kódu podle něho přišel v pátek 20. prosince 2019.

"Účelem bylo podle počítačových specialistů vytvoření vstupního bodu. Hlavní útok pak nastal v neděli 22. prosince kolem 22.00, kdy škodlivý kód komplexně napadl a ochromil celou infrastrukturu firmy,“ uvedl mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Firma už zahájila reinstalace nejdůležitějších stanic a obnovu systémů, jež budou kvůli zajištění těžby a bezpečnosti pracovat v oddělené malé síti, kterou počítačoví experti nyní vytvoří, uvedla agentura ČTK a server iROZHLAS.cz.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x