Sdílené elektrokoloběžky v Ostravě

11. březen 2021  Redakce   Ostrava  2053 zobrazení  320 slov

Ostravané již mohou využívat další rychlý a ekologický způsob dopravy – elektrokoloběžky. Společnosti Bolt a Lime jich v Ostravě plánují provozovat dohromady 750.

Elektrokoloběžky. Foto Magistrát města OstravyElektrokoloběžky. Foto Magistrát města Ostravy

Výpůjčky nejsou dotované, město ale nastavilo s provozovateli podmínky pro jejich provozování. Koloběžky je nutné zaparkovat u stojanů se sdílenými koly.  Sdělila to v tiskové zprávě mluvčí města Adrea Vojkovská.

Reklama

„Sdílené elektrické koloběžky jsou dalším alternativním a především ekologickým způsobem dopravy pro Ostravany. Věřím, že je budou využívat k projížďkám, pro přemístění na nevelké vzdálenosti a třeba i k dopravě do zaměstnání,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Vladimír Cigánek.

„Z hlediska zákona jsou považovány za dopravní prostředek stejně jako kola. Mohou jezdit po pozemních komunikacích a cyklostezkách, nikoliv po chodnících. Mají ale povoleno vjíždět do pěší zóny, pokud je tam umožněn vjezd bicyklům a vozidlům vyznačeným dodatkovou tabulkou ve spodní části dopravní značky pěší zóna,“ dodal náměstek.

Konstrukční rychlost elektrokoloběžek je 25 kilometrů v hodině, nicméně v městské památkové zóně v obvodu Moravská Ostrava a Přívoz je na žádost obvodu rychlost omezena na 15 kilometrů v hodině.

Vypůjčení elektrické koloběžky probíhá přes aplikaci, kterou si uživatelé stáhnou z Google Play nebo App Store. Po jejím nainstalování jsou uživatelé kliknutím na ikonu koloběžky přesměrováni do příslušného rozhraní. K odemknutí koloběžky je potřeba naskenovat QR kód, který je na ní viditelně umístěný.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.53 hvězdiček / Hodnoceno: 72x