V Ostravě se opravuje jedenáct hřbitovů, správní budova má už po modernizaci

5. prosinec 2020  Redakce   Ostrava  487 zobrazení  456 slov

Hřbitovy v jedenácti ostravských obvodech se opravují se zásadním finančním přispěním města. Na jejich rekonstrukce Ostrava letos dává ze svého rozpočtu celkem 23 milionů korun. Z toho se podílela osmi miliony korun na modernizaci správní budovy ústředního hřbitova ve Slezské Ostravě.

Smuteční průvod. Foto: MediaShow.czSmuteční průvod. Foto: MediaShow.cz

S příspěvkem města se letos rekonstruují hřbitovy v Nové Vsi, Slezské Ostravě, Hrabové, Krásném Poli, Hošťálkovicích, Polance nad Odrou, Plesné, Mariánských Horách, Radvanicích a Bartovicích, Třebovicích a ve Staré Bělé.

Reklama

Ostrava přidávala obvodům podle potřeb a stavu jejich hřbitovů na opravy od 450 tisíc po částku v řádech milionů korun. Stavěly se nebo upravovaly chodníky i veřejné osvětlení, likvidovaly se staré objekty, revitalizovala se zeleň.

„V tuto chvíli ještě nemáme schválený rozpočet pro příští rok, je ale jisté, že do většiny oblastí kvůli výpadku příjmů způsobeného pandemií koronaviru půjde méně peněz. Nicméně, na rekonstrukce hřbitovů v ostravských obvodech budu chtít v rámci svého resortu získat finanční prostředky v co nejvyšší možné výši,“ uvedla náměstkyně primátora Kateřina Šebestová.

Třebovice dokončily rekonstrukci hřbitovní zdi, na kterou město přispělo částkou 900 tisíc korun. Původní oplocení z drátěného pletiva v délce 107 metrů bylo vyměněno za oplocení z betonových tvárnic v okrové barvě. Součástí stavby je také celková oprava vstupní brány z ulice Na Valech.

Celkem 3,485 milionu korun získala na úpravu hřbitova Hrabová, která část dotace proinvestuje letos a zbytek v příštím roce. Buduje nové pěší komunikace a parkoviště včetně komplexního dopravního řešení, nechává postavit drenážní kanalizační systém pro odvádění přebytečných dešťových vod z kosterních hrobů, klasický kanalizační systém a retenční nádrže, rozšíří veřejné osvětlení, vybuduje nové oplocení, provede sadové a terénní úpravy a na vhodnější místo přesune památník obětí 2. světové války.

Cílem úprav na ústředním hřbitově ve Slezské Ostravě, která trvala od dubna do srpna letošního roku, byla zásadní modernizace budovy hřbitovní správy tak, aby prostředí v ní zajistilo návštěvníkům soukromí při vyřizování těžkých životních situací.

Celkové náklady na opravu interiéru objektu, přístupového schodiště a přilehlé zpevněné plochy byly 9,76 milionu korun. Rozdíl mezi dotací města ve výši 8 milionů korun a celkovými náklady uhradil ze svého rozpočtu obvod.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.6 hvězdiček / Hodnoceno: 5x