Vyrovnaný rozpočet města Ostravy zaručuje vysoké investice

14. prosinec 2020  Redakce   Ostrava  762 zobrazení  430 slov

Návrh rozpočtu města Ostravy pro rok 2021 předpokládá, že město bude hospodařit s 9,9 miliardami korun. Celých 25 procent z této částky půjde na investice.

Pohled na Ostravu. Foto: Pixabay.comPohled na Ostravu. Foto: Pixabay.com

Kapitálový rozpočet města na příští rok bude se zapojením úvěrových prostředků nejvyšší v historii města v hodnotě 3,5 miliardy korun.

Reklama


„Přestože v důsledku oslabení ekonomiky kvůli koronakrizi klesnou příjmy města ze sdílených daní a budeme proto muset šetřit, zvolili jsme strategii snížení běžných výdajů a zachování maximálního objemu investic,“ uvedl primátor města Tomáš Macura.

„Investice pomohou opět nastartovat ekonomický rozvoj Ostravy. Můžeme si to dovolit, protože jsme v době konjunktury v předchozích letech i přes významné investice hospodařili velmi uvážlivě a cíleně jsme snižovali zadlužení města. Díky tomu jsme si letos mohli vzít úvěr za opravdu neopakovatelných podmínek,“
mínil Macura.

Rozpočet na rok 2021 je sestaven vyrovnaně, jak městu ukládá zákon. V důsledku oslabení ekonomiky kvůli koronakrizi jsou předpokládané celkové příjmy ve výši 8,3 miliardy korun o 1,1 miliardy nižší než vloni, výpadek sdílených daní se očekává ve výši 1 miliardy.

Do zdrojů pro příští rok je započten také převod prostředků z roku 2020 ve výši 1,9 miliardy korun a 134 milionů korun z nově přijatého úvěru od České spořitelny, což jsou finanční prostředky určené výhradně na investice.

Na splátky úvěrů je vyčleněno 450 milionů korun, o které se celková částka rozpočtu ponižuje.

S ohledem na snížení příjmů ze sdílených daní bude Ostrava šetřit především na běžných výdajích. Pro rok 2021 jsou navrženy v celkové výši 7,4 miliardy. Proti schválenému rozpočtu města na rok 2020 se snižují o 43 milionů korun. Faktická úspora je však vyšší, protože je v běžných výdajích zahrnuta nově schválená rezerva ke krytí výpadku sdílených daní ve výši 352 milionů korun, která reaguje na projednávaný daňový balíček.

Na investice je vyčleněno, 2,5 miliardy korun. Po zapojení úvěru, který si město vzalo na pokrytí svých investičních potřeb po snížení příjmů ze sdílených daní, bude v kapitálovém rozpočtu pro příští rok 3,5 miliardy korun.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 5x