Plzeň spustila v jedné z nyní nevyužívaných hal v DEPO2015 evakuační krizové středisko pro lidi bez domova, které odlehčuje v těchto velmi mrazivých dnech Domovu sv. Františka a nabízí stejné služby, tedy nízkoprahové centrum a noclehárnu.
Reklama
Již první noc kapacita 25 lůžek v krizovém středisku nedostačovala, neziskové organizace zajišťující provoz centra proto navýšily kapacitu pomoci o tzv. teplé židle. Město v následujících dnech posílí kapacitu o další lůžka a teplé židle. Plzeň tímto zintenzivnila pomoc lidem bez domova s jediným cílem – aby tyto osoby žijící na ulici přečkaly panující silné mrazy bez újmy na zdraví.
„Krizové řešení, které si vyžaduje současná situace, splnilo svůj účel a lidé bez domova přijali námi nabízenou pomoc. Již první noc byla kapacita lůžek zcela vyčerpána. Jsem rád, že pracovníci neziskových organizací okamžitě zareagovali a rozšířili možnost pobytu na tzv. teplých židlích,“ uvedl primátor Martin Baxa.
„Již za první noc jsme nabídli střechu nad hlavou celkem 28 klientům a dvěma psům. Jsem přesvědčen, že právě díky vstřícnosti vzít si psa s sebou, využijí služeb evakuačního střediska i ti, kteří z uvedeného důvodu nabídku standardních kamenných služeb dosud odmítali. Pro nás je v daný moment stěžejní, aby žádný člověk nebyl odmítnut a nemusel tak strávit noc na ulici,“ vysvětlil radní David Šlouf, jenž stojí za celým projektem střediska v depu.
„První i druhý den a noc provozu evakuačního krizového střediska proběhly maximálně klidně, klienti jsou spokojení a oceňují to, že mají kde strávit tyto pro ně složité dny, nabízí pomoc pracovníkům se zajištěním provozu centra. Kapacita již nestačila první noc, druhou noc u nás strávilo celkem 32 klientů,“ popsala Michaela Stehlíková, ředitelka organizace Společnost TADY A TEĎ, která doplnila, že z neziskových organizací se na provozu podílejí kromě Společnosti TADY A TEĎ také spolek Ponton, Člověk v tísni a Ulice, mezi 8. a 10. hodinou ranní také studenti vyšší odborné školy se zaměřením na sociální oblast.
Provoz střediska je čtyřiadvacetihodinový, klienti tedy nemusí být na ulici ani přes den. Při vstupu do areálu je jim změřena teplota. Lidé bez domova získají kromě možnosti strávit dny a noci pod střechou i teplý čaj nebo kávu.Město v následujících dnech posílí kapacitu o další lůžka a teplé židle. Plzeň tímto zintenzivnila pomoc lidem bez domova s jediným cílem – aby tyto osoby žijící na ulici přečkaly panující silné mrazy bez újmy na zdraví.
„Krizové řešení, které si vyžaduje současná situace, splnilo svůj účel a lidé bez domova přijali námi nabízenou pomoc. Již první noc byla kapacita lůžek zcela vyčerpána. Jsem rád, že pracovníci neziskových organizací okamžitě zareagovali a rozšířili možnost pobytu na tzv. teplých židlích,“ uvedl primátor Martin Baxa.
„První i druhý den a noc provozu evakuačního krizového střediska proběhly maximálně klidně, klienti jsou spokojení a oceňují to, že mají kde strávit tyto pro ně složité dny, nabízí pomoc pracovníkům se zajištěním provozu centra. Kapacita již nestačila první noc, druhou noc u nás strávilo celkem 32 klientů,“ popsala Michaela Stehlíková, ředitelka organizace Společnost TADY A TEĎ.
Zároveň doplnila, že z neziskových organizací se na provozu podílejí kromě Společnosti TADY A TEĎ také spolek Ponton, Člověk v tísni a Ulice, mezi 8. a 10. hodinou ranní také studenti vyšší odborné školy se zaměřením na sociální oblast.
Provoz střediska je čtyřiadvacetihodinový, klienti tedy nemusí být na ulici ani přes den. .