Hladina plzeňského Boleváku je kvůli suchu dosud nejníž

4. srpen 2022  Redakce   Plzeň  869 zobrazení  404 slov

Tropické dny mají vliv i na výšku hladiny plzeňských městských rybníků. Sledování ukazují, že hladina v horkých letních dnech klesá nejen v nejoblíbenějším Velkém boleveckém rybníce neboli Boleváku, ale i v dalších rybnících Bolevecké rybniční soustavy.

Bolevák. Foto Magistrát města PlzněBolevák. Foto Magistrát města Plzně

U hlavní vodní plochy, kterou k rekreaci denně využívají stovky Plzeňanů, město začne na podzim s jejím dopouštěním.

Reklama

Vlna velkých veder ovlivňuje výšku hladiny rybníků. Hladina Boleváku se dostala na minimum za posledních 17 let měření. Nejníže položenému rybníku Bolevecké rybniční soustavy chybí voda dlouhodobě.

Dosud nejnižší hladina Velkého boleveckého rybníka byla naměřena na počátku podzimu roku 2020. Hladina byla 126 centimetrů pod normálním stavem. Letos byla tato hodnota překonána již v polovině léta. Dá se tedy očekávat, že hladina bude nadále klesat až do podzimu, kdy teploty klesají a dešťových srážek přibývá.

„Horké tropické dny s teplotami nad 30 °C, sluneční svit a povětrnostní podmínky zvyšují výpar. V takovéto situaci se navíc Boleveckým potokem ze soustavy rybníků do Boleváku už nedostane žádná voda. Jeho hladina tak klesla pod nejnižší naměřené hodnoty od roku 2005,“ konstatoval vedoucí oddělení vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Martin Gregar.

Podle jeho slov o více než 20 centimetrů oproti normální hladině klesla také hladina vody v Šídlováku a v Třemošenském rybníce.

„Oba přitom byly ještě letos v květnu na normální hladině. Senecký rybník měl v souvislosti s předvánočním sádkováním normální výšku hladiny až na přelomu února a března, nyní ji má o 22 centimetrů níže. Hladina Kameňáku je ještě o centimetr níž,“ doplnil Martin Gregar.

„Stav hladiny vody v Bolevecké rybniční soustavě nyní pravidelně monitorujeme. V září by mělo začít dopouštění přečištěné vody z Berounky do Velkého boleveckého rybníka a my chceme sledovat jeho dopady na Bolevák ve srovnání se stavem před dopouštěním,“ řekl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule. Ten věří, že dopouštění zastaví pokles hladiny a později ji bude postupně zvedat až k normálnímu stavu.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x