Na Plzeň vzpomínám moc rád, říká olympijský medailista Radek Šlouf

24. srpen 2021  Redakce   Plzeň  752 zobrazení  898 slov

Vřelého přijetí a ocenění se ve svém domovském městě dočkal první olympijský medailista v kanoistice z plzeňské Radbuzy Radek Šlouf.

Vlevo Radek Šlouf, vpravo Josef Dostál. Foto Magistrát města PlzněVlevo Radek Šlouf, vpravo Josef Dostál. Foto Magistrát města Plzně

„Na Plzeň vzpomínám moc rád. Jak na sport, tak na vzdělání, na nic jiného mi nezbýval moc čas. Vše jsem věnoval sportu. Bronzovou medaili bych neměl bez dvou mužů – trenéra Karla Kožíška st. a především mého parťáka Josefa Dostála,“ řekl při svém přijetí na plzeňské radnici rodák z plzeňského Koterova Radek Šlouf, který si vzájemně s Josefem Dostálem 5. srpna navlékli při slavnostním ceremoniálu bronzovou medaili na Letních olympijských hrách v Tokiu, a to v rychlostní kanoistice (deblkajak) na trati 1000 metrů.

Reklama

Radka Šloufa přijal na plzeňské radnici primátor Plzně Martin Baxa, doprovodili ho parťák z deblkajaku Josef Dostál a jeho první trenér Karel Kožíšek st. z klubu TJ Prazdroj Plzeň. Po návštěvě radnice se oba kajakáři setkali s Plzeňany na Sportmanii Plzeň, kde rozdávali své podpisy.

„Plzeň zaznamenala obrovský úspěch na olympijských hrách v Tokiu. Kajakář Radek Šlouf, jenž začínal v plzeňském oddíle TJ Prazdroj Plzeň na Radbuze, dosáhl fantastického bronzu ve dvojici s Josefem Dostálem. Oběma moc gratuluji a plzeňskému rodákovi, který velmi rád vzpomíná na své dětství v našem městě, děkuji za skvělou reprezentaci krajské metropole,“ uvedl primátor Martin Baxa.

„Olympijský příběh začal tím, že maminka Radka Šloufa přivedla svého syna k nám do klubu vodních sportů TJ Prazdroj Plzeň s tím, že Radek nemůže hrát kolektivní sporty, protože je velmi zodpovědný a když něco zkazí, je smutný. Kajak byl přesně sport pro něj. Byl velmi houževnatý, šikovný chlapec, který začal trénovat v devíti letech a o rok později již byl třetí na Mistrovství České republiky. Pro trenéra byl Radek úžasný svěřenec. Měl neskutečnou tréninkovou morálku,“ vzpomněl na začátky sportovní kariéry jeho trenér Karel Kožíšek st.

Radek Šlouf na plzeňské radnici s radostí vzpomínal na své sportovní počátky.

„Odmala mě rodiče vedli ke sportu, s prvními sporty jsem začínal v Sokolu u nás v Koterově, hrál jsem i florbal, ale následně maminka zjistila, že kolektivní sporty nebudou nic pro mě a že budu potřebovat být ve sportu sám za sebe, tak jsem začal s kanoistikou a v letošním roce jsem vlastně došel k tomu, o co jsem celý život usiloval – o olympijskou medaili," líčil Šlouf dojatě.

"V tréninku ale budu usilovně pokračovat, čeká mě ještě letos mistrovství světa. Po olympiádě jsem stihl po třech letech i trénink v Plzni v loděnici a byl jsem fakt rád. Tréninky mi nyní baví a jezdí se dobře. V Plzni byla voda klidná, mělká, a tedy těžká pro náročný trénink,“ řekl Radek Šlouf, jenž v Plzni navštěvoval 25. základní školu a poté sportovní gymnázium, nyní studuje vysokou školu v Praze.

Pro Radka Šloufa s Josefem Dostálem byl náročný především přípravný kemp před samotnými závody na olympijských hrách.

„Už na začátku května jsme naložili naše lodě, které odjely do Portugalska a pak po vodě do Japonska. Připravené lodě na závody nám ale přišly až po závodech. Jeli jsme na našem dosti horším deblkajaku, odjeli jsme s ním světový pohár i olympiádu, a nakonec nám přinesl štěstí. Největší stres panoval asi v semifinále olympiády, kdy všem šlo o to se dostat na vysněné finále,“ uvedli oba kajakáři. Zlatá medaile finálové olympijské jízdy 5. srpna 2021 byla vzdálená pouze o 0,8 vteřiny.

Josef Dostál se začal potkávat na závodech s Radkem Šloufem v jeho 12 letech, později měli vedle sebe skříňku na Dukle v Praze.

„Pepa mi vždy porazil v mládežnických kategoriích. Když jsem v 19 letech přišel do Dukly, tak měl již medaili z olympiády v Londýně a já jsem měl jeho fotku pověšenou následně jako svůj vzor na skříňce. O osm let později jsme na olympiádě medaili vybojovali spolu,“ řekl Radek Šlouf.

Radek Šlouf společně s Josefem Dostálem poprvé závodili před dvěma lety a hned jejich první závod se jim povedl na výbornou. V silné konkurenci si tehdy zajistili letenku do Tokia. Že budou sehraná dvojka, potvrdili na světovém poháru v maďarském Szegedu, kde skončili na kilometrové trati těsně druzí za maďarskou posádkou.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.5 hvězdiček / Hodnoceno: 2x