Plzeň nebude zdražovat předplatné své MHD

27. červen 2022  Redakce   Plzeň  1082 zobrazení  349 slov

S dobrou zprávou přišli radní města Plzně. Ti na svém zasedání schválili několik novinek v městské hromadné dopravě (MHD) v Plzni, která je součástí Integrované dopravy Plzeňského kraje. Přičemž hlavní je, že pro lidi s předplatným pro MHD se nic měnit nebude, cena zůstane stejná jako v letošním roce.

Ilustrační snímek z plzeňské dopravy. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z plzeňské dopravy. Foto MEDIASHOW

Nově se zvýší jen cena krátkodobého jízdného, přibudou tarify pro přepravu kol a zvířat, lidé v hmotné nouzi budou moci využít nového výhodnější předplatného. Ke změnám tarifu a k dalším opatřením v MHD se vyjadřovaly také jednotlivé plzeňské obvody, všech deset souhlasilo.

Reklama

Od 1. ledna příštího roku bude cena nepřestupné jízdenky, takzvaného bločku, který má papírovou podobu a při nástupu do vozu MHD se označuje ve strojku, 22 korun – zvýšena bude o 2 koruny ze současných 20 korun.

O stejnou sumu, tedy o 2 koruny se navýší cena přestupné jízdenky s platností na 30 minut, která se kupuje přímo ve voze MHD pomocí platební karty nebo Plzeňské karty, její současná cena je 18 korun, od 1. ledna 2023 to bude 20 korun.

V minulém roce tarify těchto krátkodobých jízdenek zdraženy nebyly. Zdražení od 1. ledna 2023 je cca 10 procent a jde o kumulaci inflace za roky 2019 až 2021. Rada města Plzně svým usnesením v roce 2015 schválila princip plynulé valorizace ceny jízdenek v MHD vždy o roční míru inflace a případně jiné faktory.

Náměstek primátora města Plzně Michal Vozobule, do jehož gesce mimo jiné spadá také oblast dopravy, upozornil: „Město Plzeň nezvyšuje ceny předplatného v MHD. V příštím roce zůstanou na stejné úrovni jako letos. To znamená, že základní roční předplatné bude opět 4252 korun, půlroční 2460 korun, 30 dní 508 korun a 31 dní 520 korun. V oblasti předplatného město mimořádně na valorizační princip rezignuje. Nechceme zvyšovat budoucí zátěž předplatitelů v současné složité době, kdy se předpovídá vysoká inflace, které bude mít vliv například na zvýšení cen nájmů, energií a jiných životních potřeb.“


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.8 hvězdiček / Hodnoceno: 5x