Plzeň podepíše memorandum o spolupráci k podpoře cyklistiky

8. listopad 2022  Redakce   Plzeň  637 zobrazení  464 slov

Podpora cyklistické akademie v Plzni je důvodem memoranda o spolupráci mezi Plzeňským krajem, městem Plzní, Českým svazem cyklistiky a Cyklistikou Plzeňského kraje. Memorandum schválili radní města Plzně na svém jednání.

Ilustrační snímek z Plzně. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Plzně. Foto MEDIASHOW

„Memorandum upravuje pouze obecnou formu spolupráce s tím, že konkrétní podoba bude předmětem dalších jednání a z nich vyplývajících dohod. Předpokládanou součástí spolupráce je i pravidelná finanční podpora cyklistické akademie ze strany města, která bude organizována prostřednictvím spolku Cyklistika Plzeňského kraje z. s.,“ vysvětlil Tomáš Morávek, radní města Plzně pro oblast podpory sportu, mládeže a tělovýchovy.

Reklama

Zapojené subjekty chtějí podporovat cyklistiku ve všech jejích disciplínách: silniční, dráhové a MTB cyklistice, v cyklokrosu, kolové a BMX.

Nově zřízený spolek Cyklistika Plzeňského kraje má za cíl vyhledávat a podporovat začínající cyklisty – děti a mládež do 23 let ve sportovních spolcích a cyklistických oddílech a zlepšit tak podmínky jejich přípravy.

Odbor sportu Magistrátu města Plzně vytvořil analýzu rozvoje a fungování cyklistiky v Plzni.

„Naše město je úspěšné v mnoha sportech – hokeji, fotbalu, házené, ale také v atletice, plavání či právě cyklistice. Úspěchy máme také díky kvalitní infrastruktuře na území krajské metropole. V Plzni na Slovanech provozuje SK Petřín velodrom, SK Rapid na Lopatárně cyklistický ovál, v Plzni jsou desítky singletrailů a od letošního roku i pumptrack dráha na Lochotíně,"  doplnil Tomáš Morávek.

V posledních letech se daří rozšiřovat množství cyklostezek a vyhrazených pruhů pro cyklisty a také modernizací procházejí ty stávající.

"V Plzni působí 11 cyklistických oddílů ve všech druzích cyklistiky. Dohromady sdružují přes 400 sportovců, přičemž v celém Plzeňském kraji bylo v roce 2022 aktivních 23 klubů a přes 600 sportovců. Významné výsledky a úspěchy zaznamenává město Plzeň zejména v silniční a horské cyklistice,“ doplnil Tomáš Morávek.

V roce 2018 se na území města pořádala mezinárodní Mistrovství České a Slovenské republiky, téměř každoročně je zde pořádán mezinárodní vícedenní mládežnický závod v silniční cyklistice. V roce 2022 se nedaleko Plzně, v Břasích na Rokycansku, pořádalo Mistrovství ČR v horské cyklistice. V říjnu se v Plzni konalo i MČR Masters v cyklokrosu nebo MČR vytrvalců na dráze. Dále se zde koná celoroční liga v silničním kritériu Giant liga, IL Sano Cup, jednodenní závody.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x