Plzeň předala do užívání na osmdesátku nových bytů

31. květen 2021  Redakce   Plzeň  691 zobrazení  482 slov

Plzeň dokončila první etapu svého největšího bytového projektu města za posledních 15 let – osm bytových domů se 77 byty začíná v Zátiší sloužit občanům od června letošního roku.

Nové byty. Foto Magistrát města PlzněNové byty. Foto Magistrát města Plzně

Revitalizace čtyř hektarů kolem ulic Línská a Kreuzmannova začala v únoru 2020, druhá etapa bude dokončena do září 2022. Do nových bytů v Zátiší se budou stěhovat také starousedlíci z připravované druhé etapy, kteří měli zájem v původní lokalitě zůstat.

Reklama

„Město v oblasti, které se kdysi říkalo Kvítečkov, vybudovalo v podstatě malou čtvrť se svým vlastním obchodem. Nové domy nahradily ty původní postavené po válce jen jako dočasné provizorium,“ uvedl primátor Plzně Martin Baxa.

„První etapa vyšla na 192,5 milionu korun s DPH. Druhá etapa, která zahrnuje deset bytových domů, bude dokončena do září příštího roku,“ přiblížil technický náměstek primátora Pavel Šindelář, do jehož gesce patří odbor investic.

„Součástí bytových domů je také obchod na ploše 118 metrů čtverečních, který by měl občanům sloužit od podzimu letošního roku. Byty jsou vybaveny vždy koupelnou a kuchyní s kuchyňskou linkou. Součástí každého bytu je balkón či terasa a sklepní kóje,“ dodal Šindelář.

Lokalita Zátiší je z pohledu bytové a sociální politiky zcela unikátním projektem. Nové bydlení bude určeno zejména pro cílové skupiny z Koncepce sociálního a dostupného bydlení statutárního města Plzně na roky 2016–2020. Zájem o nové byty v Zátiší byl enormní, na zveřejněné byty bylo celkem přijato 418 přihlášek.

„Z celkem 77 bytů máme v současné chvíli rozděleno 72 bytů. Osm bytů je pro osoby s hendikepem, 11 bytů pro seniory, čtyři jsou startovací byty pro mladé domácnosti do 35 let věku, čtyři byty pro osoby starší 50 let, deset bytů bezbariérových, osm bytů pro osoby pečující o postižené dítě. Pro starousedlíky z lokality Zátiší jsme vyčlenili 32 bytů. Starousedlíci, kteříprojevili zájem zůstat v Zátiší, obsadili 20 bytů,“ upřesnil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

Mění se nejen lokalita Zátiší, ale i její okolí. V blízkosti mají občané možnost odpočinku v lokalitě Slovanského údolí, pro kterou město zpracovalo územní studii Vejprnický potok.

„Studie obsahuje mimo jiné koncept rozvržení údolí s rozčleněním míst, kde by bylo vhodné umístit oddychové zóny, dále také obyvateli žádané stezky pro pěší i pro cyklisty. Navrhuje i prostor vhodný pro pobytové louky, jezírka nebo mokřady,“ řekl náměstek primátora Pavel Šindelář.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.67 hvězdiček / Hodnoceno: 6x