Plzeň rozšíří frekventovanou cyklostezku

14. červen 2022  Redakce   Plzeň  852 zobrazení  407 slov

Plzeň rozšíří jeden z prvních úseků plzeňských greenways, a sice kolem řeky Radbuzy na Slovanech. Stavba, která začne v polovině června a měla by skončit v září, uzavře během letní sezony část oblíbené stezky pro pěší a cyklisty.

Ilustrační snímek z centra Plzně. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z centra Plzně. Foto MEDIASHOW

Staveniště budou moci lidé objíždět přes Květnou ulici. Za vybudování stezky zaplatí Správa veřejného statku téměř 13,2 milionu korun včetně DPH.

Reklama

„Stezka podél Radbuzy patří k prvním cyklostezkám, které v Plzni vznikly. Právě v úseku mezi mostem Malostranská a Wilsonovým mostem bývá nejhustší provoz kol, koloběžek a nejsilnější pohyb chodců. Zvláště za pěkného počasí tu cyklisté doslova kličkují mezi pěšími. Proto chceme stezku rozšířit a tam, kde to půjde, i provoz pěších od cyklistů oddělit,“ vysvětlil náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

„Hustý provoz na cyklostezce, ale i kolize cyklistů a chodců, navíc mnohdy s malými dětmi, nás přiměly situaci řešit. Rozšířením cyklostezky se jednoznačně zvýší komfort pro všechny její uživatele. Neváhali jsme proto se na této akci podílet i finančně,“ řekl slovanský místostarosta Jan Fluxa.

„Vybudování sítě rychlých páteřních komunikací pro cyklisty je cílem nového cyklogenerelu, který připravujeme. Úsek greenway podél Radbuzy na Slovanech je první, na kterém stezku rozšiřujeme, a řešíme i oddělení cyklistů od pěších,“ doplnil vedoucí Úseku veřejné dopravy a cyklodopravy Správy veřejného statku města Plzně Jan Hakl.

Do druhé etapy stavby, která se uskuteční zřejmě v příštím roce, je zahrnut úsek mezi řekou a tenisovými kurty.

„V letošním roce bude ještě vybudováno napojení pod most pod Malostranskou ulicí, kde bude nutné vybudovat opěrnou zeď z lomového kamene se zábradlím navazujícím na to původní u stezky pod mostem. Po realizaci obou etap dojde k částečnému oddělení provozu pěších a cyklistů v této lokalitě,“ vysvětlil Jan Kuneš ze Správy veřejného statku města Plzně, který má stavbu na starosti.

K novým stezkám, jež se stanou součástí systému tzv. plzeňských greenways, budou také osazeny stožáry veřejného osvětlení.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x