Plzeň se vrací k zavedení poplatku z pobytu

2. listopad 2021  Redakce   Plzeň  1985 zobrazení  338 slov

Plzeň se chce vrátit k zavedení místního poplatku z pobytu, znění návrhu obecně závazné vyhlášky k tomuto tématu odsouhlasila Rada města Plzně.

Ilustrační snímek z Plzně. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Plzně. Foto MEDIASHOW

Pokud vydání vyhlášky schválí zastupitelé, začne město opět vybírat poplatky za pobyt na území Plzně u každého, kdo se zde ubytuje a jehož pobyt nepřesáhne 60 dnů v kuse.

Reklama

Náběh sazby poplatku bude postupný, vyhláška respektuje postupné oživování ekonomiky v oblasti přechodného ubytování, které v uplynulých měsících zasáhla pandemie koronaviru. I proto se v následujících letech bude sazba zvyšovat postupně, a to z 15 na 25 korun.

„Obecně závaznou vyhlášku o místním poplatku jsme už jednou vydali, bylo to v účinností od 1. ledna 2020. Kvůli pandemii covidu-19 jsme ji loni v dubnu novelizovali, posunuli jsme splatnost poplatků. Důvodem byl nouzový stav a omezení poskytování ubytovacích služeb,“ vysvětlil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf.

„Poté jsme se ještě rozhodli zcela vyhlášku zrušit a peníze formou daru plátcům, kteří je odvedli, vrátit. Nyní přicházíme s vyhláškou znovu, zohledňujeme v ní fakt, že poskytovatelé krátkodobého ubytování za úplatu stále pociťují doznívání výjimečné situace,“ poznamenal David Šlouf.

Vyhláška počítá s náběhem sazby poplatku tak, že od 1. května 2022 do 30. dubna 2023 bude činit sazba poplatku 15 Kč za každý i započatý den pobytu. Od 1. května 2023 do 30. listopadu 2023 bude činit sazba poplatku 20 Kč za každý i započatý den pobytu a od 1. prosince 2023 bude činit sazba poplatku 25 Kč za každý i započatý den pobytu.

Návrh obecně závazné vyhlášky o místním poplatku z pobytu byl v rámci připomínkového řízení zaslán na jednotlivé městské obvody Plzeň 1-10. Všechny MO s návrhem souhlasí.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.22 hvězdiček / Hodnoceno: 32x