Plzeň v listopadu spustila nový web své artotéky

2. listopad 2022  Redakce   Plzeň  546 zobrazení  382 slov

Plzeň připravila pro veřejnost nový web Artotéky města Plzně. Je na něm přehled jedinečné kolekce děl umělců spjatých s Plzní i plzeňským regionem a také další informace.

Ilustrační snímek - Plzeňská galerie na náměstí. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek - Plzeňská galerie na náměstí. Foto MEDIASHOW

Zájemci vše najdou na adrese artoteka.plzen.eu. Nový web této výtvarné sbírky, jež je ve vlastnictví města Plzně a zahrnuje na 300 děl v hodnotě téměř pět milionů korun, vznikl ve spolupráci Odboru kultury Magistrátu města Plzně a Správy informačních technologií města Plzně.

Reklama

„Chceme prostřednictvím nového webu artoteka.plzen.eu veřejnosti přehlednou a vizuálně moderní formou ukázat naši městskou výtvarnou sbírku v celé její šíři i pestrosti – nabídnout nejen milovníkům výtvarného umění virtuální galerii se snadnou a rychlou orientací v informacích o zastoupených autorech, jejich dílech i výtvarných technikách, a to při zachování maximální funkčnosti a přehlednosti,“ informovala Eliška Bartáková, radní pro oblast kultury a památkové péče.

Připomněla, že svou sbírku město Plzeň systematicky buduje od roku 1996, vyhledává a každoročně nakupuje umělecká díla, jejichž tvůrci jsou spojeni s Plzní. Díky tomu vznikl soubor, jenž vlastně mapuje umělecký vývoj v plzeňském regionu.

„Za dobu své existence se Artotéka města Plzně stala významnou pamětí vývoje plzeňského umění a kulturní historie města. Mezi nejstarší díla zastoupená ve sbírce patří soubor grafik a kreseb Karla Votlučky (1896–1963), někdejšího člena Umělecké skupiny, založené roku 1919 a považované za první výtvarný spolek ve městě. V současné době kolekce zahrnuje již více než tři sta výtvarných děl v celkové hodnotě téměř pět milionů korun,“ doplnila Eliška Bartáková.

Díla zastoupená v Artotéce města Plzně mohou zájemci vidět naživo ve veřejném prostoru – v úřadech a budovách, jež jsou ve správě města. Díla jsou také zapůjčována na nejrůznější výstavy a město Plzeň také organizuje samostatné tematické výstavy sestavené z artefaktů Artotéky města Plzně.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 4 hvězdiček / Hodnoceno: 1x