Plzeň začíná napouštět Velký bolevecký rybník

18. září 2022  Redakce   Plzeň  835 zobrazení  300 slov

Po pouhých necelých sedmi měsících od zahájení stavby úpravny vody pro Velký bolevecký rybník v Plzni začíná jeho dopouštění. První přečištěné litry vody z Berounky dostal oblíbený plzeňský rekreační rybník v polovině září.

Foto Magistrát města PlzněFoto Magistrát města Plzně

Za objekt na jímání vody z řeky Berounky a zařízení na její čištění i potrubí, které vodu povede, Plzeň zaplatí 60,2 milionu korun včetně DPH. Zhotovitelem stavební části je společnost STAVMONTA, technologické části firma ENVI-PUR. Za město má projekt na starosti Správa veřejného statku města Plzně.

Reklama

„Projekt doplnění vody do Velkého boleveckého rybníka je v rámci České republiky jedinečný. Bude se u nás totiž čerpat přečištěná voda do rekreačního rybníka, aby se udržela hladina pro koupání. Doplňovat vodu bude možné až deset měsíců v roce v objemu až 20 l/vteřinu při zachování průtoku 4,46 m3/s v Berounce,“ uvedl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

„Letošní tropické dny doslova vysávaly vodu z našich rybníků, ke snížení hladiny o 1 centimetr stačilo Boleváku jen několik dní. Pokud bychom mohli vodu doouštět, doplnili bychom rybník o chybějící centimetr vody přibližně za tři dny provozu a stálo by nás to necelých 90 tisíc korun,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

O způsobu, jak doplnit vodu do Velkého boleveckého rybníka, rozhodli zastupitelé města ze tří nabízených variant: čerpání vody z vrtů, z čistírny odpadních vod nebo dočerpávání upravené vody z Berounky. Zvolené řešení bylo ekonomicky výhodnější a umožňovalo dodávat do Velkého boleveckého rybníka dostatečné množství vody.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 1x