Plzeňský kraj má strategii pro zadržení vody v krajině

19. květen 2021  Redakce   Plzeň  770 zobrazení  363 slov

Podpisem smlouvy mezi Plzeňským krajem a společností Vodohospodářský rozvoj a výstavba a.s. byla zahájena činnost v rámci Regionální strategie adaptačních opatření Plzeňského kraje na udržení vody v krajině.

Podpis smlouvy. Foto Plzeňský krajPodpis smlouvy. Foto Plzeňský kraj

Projekt bude probíhat v několika etapách v časovém rozmezí minimálně pěti let. První etapa vyjde na 1,08 mil. Kč. Strategie do budoucna zjednoduší čerpání peněz z prostředků EU a zároveň připraví kraj na nutná opatření, která budou pro udržení krajiny potřeba.

Reklama

Cílem strategie je zlepšit stav krajiny Plzeňského kraje z hlediska zadržení vody, kdy se v souvislosti s probíhající klimatickou změnou, kterou jsou především extrémy počasí – povodně, sucho, zvýraznily letité problémy obecného přístupu ke krajině, a to jak v zemědělství, lesnictví, vodním hospodářství i v zástavbě a dalších oblastech.

„Podpis smlouvy je prvním krokem, který se může zdát pouze administrativním, ale jde o velký počin pro životní prostředí našeho kraje. Projekt reaguje  na celém světě na oteplování, na změny klimatu a my můžeme díky tomu činnost porovnat v globálním měřítku,“ uvedl náměstek hejtmanky pro oblast životního prostředí a zemědělství Josef Bernard.

Projekt bude rozčleněn na několik etap. V první etapě bude probíhat analýza prioritních oblastí na území kraje, a to na základě zhruba 70 kritérií. Výstupem by mělo být pravděpodobných 10 oblastí v kraji, kde budou opatření realizovatelná.

Druhá etapa se bude zabývat podrobnou analýzou vybraných oblastí a přípravou konkrétních projektů. Třetí etapa bude pak samotná realizace konkrétních opatření.

„Zásadní rolí Plzeňského kraje a starostů obcí bude komunikace s vlastníky pozemků a uživateli pozemků. Je nutné si uvědomit, že řadu let byla krajina jen využívána a nyní je třeba ji začít uzdravovat. A zadržení vody v krajině je prvním, zásadním počinem,“ zdůraznil Josef Bernard.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.2 hvězdiček / Hodnoceno: 10x