V Plzni se chystá Víkend otevřených zahrad

1. červen 2021  Redakce   Plzeň  1079 zobrazení  527 slov

V pátek 11. a v sobotu 12. června ožije Jiráskovo náměstí v Plzni díky Víkendu otevřených zahrad.

Z Plzně. Foto: MediaShow.czZ Plzně. Foto: MediaShow.cz

Zájemcům se po oba dny otevře zahrada dominikánského kláštera, připravena je i výstava Jiráskovo náměstí ve vzpomínkách. Děti i dospělí poznají historii a budoucnost tohoto centra Slovan díky stopovačce.

Reklama

Na páteční podvečer chystá město Plzeň vernisáž výstavy o vodě, která spojuje, v sobotu se zájemci vydají s architektem na procházku po minulosti Jiráskova náměstí a seznámí se s historií tohoto území, které čeká zcela zásadní proměna.

Projekt obnovy Jiráskova náměstí a klášterní zahrady již získal územní rozhodnutí, dalším krokem je stavební povolení. Partnerem města a druhého městského obvodu při obnově Jiráskova náměstí je Nadace Proměny Karla Komárka.

„ Přes složitou a nepředvídatelnou epidemickou situaci jsme letos nechtěli o Víkend otevřených zahrad přijít, i proto že v loňském roce musel být zrušen. Klášterní zahradu otevřeme v pátek 11. června od 13 do 17 hodin, v sobotu pak od 9 do 17 hodin. Kromě prohlídky zahrady si občané mohou nakoupit tradiční i netradiční bylinky z Kotvičníkové farmy,“ vysvětlil ředitel Masarykovy základní školy Plzeň Antonín Herrmann a doplnil: „Letos naposledy je možno vidět zahradu ve stávajícím stavu, protože již brzy dojde k její přestavbě.“

Pátek 11. června kromě otevřené klášterní zahrady nabídne v 17 hodin vernisáž výstavy Voda spojuje, kterou připravil Útvar koncepce a rozvoje města Plzně. Následovat bude komentovaná prohlídka výstavy s předním českým hydrobiologem Jindřichem Durasem.

Sobota 12. června nabídne program pro děti i dospělé. Zahrada bude otevřena od 9 do 17 hodin. Po celý den je pro děti (i dospělé) připravena stopovačka Před zdí a za zdí po minulosti, současnosti a budoucnosti Jiráskova náměstí, při které účastníci poznají pamětihodnosti a vzpomínky pamětníků, ale i například to, jak zadržovat životadárnou vodu ve městě a ozeleňovat jej.

Na sobotu jsou také přichystány komentované prohlídky a procházky. Ve 14 hodin začne komentovaná prohlídka výstavy Voda spojuje s Jindřichem Durasem, v 15 hodin naváže Architektonická procházka po Jiráskově náměstí a okolí. Ta přiblíží vývoj celého území, stylově různorodé stavby kláštera dominikánů s kostelem Panny Marie Růžencové či Masarykovy základní školy a vybrané domy.

Procházka návštěvníky zavede i do interiérů kostela, provádět budou architekt Petr Klíma a dramaturgyně Irena Pulicarová. Komentovaná prohlídka i procházka začíná před Masarykovo základní školou.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.33 hvězdiček / Hodnoceno: 3x