V Plzni už putují kapři a stromečky do prodejen

7. prosinec 2021  Redakce   Plzeň  1214 zobrazení  458 slov

Předposlední listopadový víkend se uskutečnil tradiční výlov Drahotínského rybníka za obcí Zruč-Senec u Plzně. Kapři z tohoto městského rybníka a stromky z městských lesů budou již tradičně před Vánoci v prodeji na sádkách u rybníka Košináře.

Výlov rybníka. Ilustrační snímek. Foto Magistrát města PlzněVýlov rybníka. Ilustrační snímek. Foto Magistrát města Plzně

„Naši rybáři vylovili letos z Drahotínského rybníka přibližně 20 tun ryb, do prodeje jdou jen větší ryby – tedy přibližně polovina. Nejvíce bylo kaprů (5 tun) a amurů (1,2 tuny). Ostatní ryby, hlavně ty dravé, jako jsou třeba štiky, vracejí plzeňští městští rybníkáři do rybníka. Asi 11 tun vylovených ryb, které jsou menší, se vrátí jako násada zpět do vod Drahotínského rybníka, ale i dalších rybníků Bolevecké rybniční soustavy. To se týká hlavně kaprů s váhou do 2,3 kilogramu,“ uvedl Richard Havelka, vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně.

Reklama

Při výlovu se už prodalo zhruba půl tuny ryb určených k prodeji.  Ostatní strávily několik týdnů na městských sádkách u rybníka Košináře. I letos budou prodej provázet protiepidemická opatření. Nákup ryb je možné spojit s procházkou po novém zážitkovém okruhu Spejbla a Hurvínka, který byl v oblasti Boleveckých rybníků před pár týdny otevřen.

„Přípravy na výlov trvaly několik týdnů, letošní výnos ryb byl díky absenci loňského výlovu rekordní. Maso těchto našich ryb má velmi dobrou kvalitu, protože žijí v čisté vodě a živí se přirozenou potravou. Rybník nehnojíme, ryby jen od jara do podzimu přikrmujeme. Právě proto jsou vhodné ke konzumaci při různých dietách,“ uvedl technický náměstek primátora města Plzně Pavel Šindelář.

„Po důkladné kontrole a drobných opravách v rámci údržby hráze již Drahotínský rybník opět napouštíme. Až v něm bude dostatečný objem vody, vysadíme násadu. Doba napouštění je přitom závislá zejména na klimatických podmínkách,“ dodal Richard Havelka ze Správy veřejného statku.

Drahotínský rybník s rozlohou deset hektarů je historickým majetkem města Plzně. Ročně se zde vyloví přibližně deset tun ryb. Letos tedy byl výlov přibližně dvojnásobný. V roce 2019 se tradiční listopadový termín výlovu posunoval na začátek prosince kvůli nedostatku vody v bolevecké soustavě rybníků a v loňském roce se kvůli suchu a covidovým opatřením výlov neuskutečnil vůbec.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x