V Plzni vzniká unikátní ekosystém PINE

6. červen 2022  Redakce   Plzeň  802 zobrazení  581 slov

PINE, Plzeňský Inovační Ekosystém, tak se jmenuje nový nástroj na podporu technické komunity a inovativních podnikatelů v regionu, který spouští město Plzeň.

Ilustrační snímek z Plzně - Magistrát města Plzně. Foto MEDIASHOWIlustrační snímek z Plzně - Magistrát města Plzně. Foto MEDIASHOW

Západočeská metropole realizuje tento unikátní ekosystém spolu s dalšími partnery, přičemž jeho součástí jsou desítky zajímavých a leckdy i jedinečných projektů v rámci celé České republiky.

Reklama

Cílem PINE je posílit pozici Plzně jako města vědy, vývoje a výzkumu a udržet zde talentované jedince s technickým nadáním a podnikatele tak, aby neodcházeli za příležitostmi do větších měst.

„Uvědomujeme si, že není jednoduché konkurovat například hlavnímu městu, které nabízí řadu možností, proto dlouhodobě věnujeme mnoho energie, abychom vytvořili prostředí, v němž se mohou zdolávat výzvy a plnit sny. Naší výhodou je právě ona celistvost, fakt, že jsme vytvořili pomyslný kruh projektů a aktivit, který začíná už u dětí v předškolním věku a v podstatě nemá hranice, “ řekl primátor města Plzně Pavel Šindelář.

Plzeň je centrem dění celého regionu. Díky své poloze je dobře dostupná, a proto dává smysl koncentrovat aktéry zapojené do ekosystému primárně v západočeské metropoli. Služby jsou ale k dispozici talentům i podnikatelům z celých západních Čech. Ekosystém PINE stojí na čtyřech pilířích – polytechnické a přírodovědné vzdělávání, inspirace k podnikání, inkubace a akcelerace.

„Mohlo by to vypadat třeba následovně – školák objeví lásku k technice na některém z kroužků v Centru robotiky. Ve chvíli, kdy nastupuje na střední školu, logicky potřebuje větší výzvu než dětský zájmový kroužek, proto se může plynule přesunout do SIT Portu, kde organizujeme řadu akcí typu hackathon, startup weekend, máme vybavené dílny a umíme podat pomocnou ruku v začátcích podnikání,“ vysvětlil Luděk Šantora, ředitel Správy informačních technologií města Plzně.

Ekosystém PINE je výjimečný také počtem zapojených partnerů, na jeho realizaci se podílí například Plzeňský kraj.

„Plzeňský kraj již několik let systematicky pracuje na posílení vnímání regionu jako místa kvalitního vzdělávání, špičkového výzkumu a inovativních řešení. Máme zpracovanou regionální inovační strategii a snažíme se posilovat prostředí a komunikaci mezi aktéry inovačního ekosystému," řekl hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták.

„Cíle ekosystému PINE jsou jasné, pokud se podaří zde mít perspektivní technickou komunitu, budou na západ Čech mířit inovační firmy, které potřebují vzdělané zaměstnance v technologiích a vytvoří nová pracovní místa se skvělými podmínkami. Ta vzniknou i díky startupům, které dozrají ve fungující firmy. Je to běh na dlouhou trať, ale jsme přesvědčeni, že díky tomuto propracovanému ekosystému se Plzeň stane prestižním podnikatelským centrem znalostní ekonomiky,“ uzavřel Vlastimil Gola, radní města Plzně pro oblast Smart Cities a podporu podnikání.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 2.67 hvězdiček / Hodnoceno: 3x