Vítr lámal stromy v městských lesích i parcích v Plzni

23. květen 2022  Redakce   Plzeň  585 zobrazení  417 slov

V minulých dnech zasáhly západní Čechy včetně Plzně bouřky se silnými poryvy větru. Napáchaly škody také v městských lesích a parcích v Plzni.

Foto Magistrát města PlzněFoto Magistrát města Plzně

Škody se nyní sčítají, práce na odklízení padlých stromů a větví budou probíhat podle prvních odhadů asi měsíc. Město proto žádá občany, aby nechodili do lesních porostů a na cestách byli obezřetní.

Reklama

Západní Čechy zasáhl silný vítr. Přechod studené fronty doprovázel podle posledních informací meteorologů jev zvaný derecho, který často dosahuje v počátečních nárazech vysoké rychlosti. Na meteorologické stanici na Mikulce v Plzni-Bolevci dosáhl rychlosti v nárazech až 125 km/h.  Vítr kácel stromy v městských lesích i ve městě.

„Odstraňování větrem poškozených stromů bude trvat nejméně měsíc,“ odhadl vedoucí Úseku lesů, zeleně a vodního hospodářství Správy veřejného statku města Plzně Richard Havelka a dodal: „Vichr byl silnější než ten únorový, který v lesích pokácel asi osm tisíc stromů, většinou jehličnanů. Na rozdíl od toho únorového se v pátek vítr opíral více do listnáčů. Větrem poškozené stromy musíme co nejdříve odklidit. Začínáme s těmi, které padaly na cesty a v okolí budov a jsou vyvrácené nebo zlomené. Stromy ležící na zemi odstraňujeme jako poslední.“

„Než budou poškozené stromy z lesa odstraněny, měli by se lidé lokalitám s vývraty vyhnout a pohybovat se pouze po cestách, nikoliv v porostu. Nebezpečí pádu stromů totiž hrozí ještě minimálně týden po větrné kalamitě, kdy mohou spadnout stromy, které vítr jen naklonil nebo nalomil. Při pohybu v lese by lidé měli být obezřetní a za silného větru raději do lesa vůbec nechodit,“ varoval náměstek primátora města Plzně pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.

Omezení také nastanou později, až se začne s kácením. Návštěvníci by měli být ohleduplní, dodržovat pokyny lesníků a s ohledem na vlastní bezpečnost by neměli vstupovat do míst, kde bude probíhat těžba dřeva. Lidé by měli být opatrní také v městských parcích.


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3 hvězdiček / Hodnoceno: 2x