Dvě třetiny Pražanů mají stále zájem nechat se očkovat

1. červen 2021  Redakce   Praha  843 zobrazení  725 slov

Hlavní město si nechalo agenturou STEM zpracovat výzkum, který se soustředil na několik důležitých aspektů spojených s koronavirovou krizí a očkováním.

Národní očkovací centrum v Praze. Foto MediashowNárodní očkovací centrum v Praze. Foto Mediashow

Podle výzkumu stále roste počet Pražanů, kteří se chtějí nechat naočkovat, konkrétně se jedná o 67 % lidí. Pozitivní je také fakt, že většina obyvatel Prahy zvládá krizi v ekonomickém i psychickém ohledu stabilně a nadále se neobává o ztrátu zaměstnání.

Reklama

Ekonomické dopady nicméně zasáhly nejvíce živnostníky a podnikatele, činnost však ukončilo za loňský rok méně podniků než v roce 2019, tedy před krizí.   Podle výzkumu, který si hlavní město nechalo vypracovat, je situace Pražanů v ekonomickém a psychickém ohledu stabilní a již od podzimu se neudály větší změny.

Situace je však problematická zejména pro některé podnikatele a nízkopříjmové skupiny, naopak nejlépe se situaci přizpůsobují lidé v důchodovém věku.  Co se týče konkrétních čísel, asi 20 % domácností bylo nuceno se uskromnit v době pandemie, ovšem přibližně 50 % Pražanů zapojených do výzkumu se situace v zásadě nedotkla. U ostatních, výhradně živnostníků a podnikatelů, je však situace stále komplikovaná.

Zlepšení je zároveň patrné u obav ze ztráty zaměstnání, které se vrátily podobnou úroveň z jara loňského roku – o své pracovní místo se obává cca 16 % lidí.  Obavy lidí z nakažení nemocí covid-19 se postupem času stále snižují.

„Navzdory neustále se snižujícímu počtu nakažených koronavirem se Pražané částečně obávají rizika nákazy koronavirem v hromadné dopravě, a to i přes to, že různé na sobě nezávislé výzkumy i z jiných zemí a měst potvrdily jako nejrizikovější prostředí pracoviště nebo domácnosti,“ uvedl Petr Hlubuček, náměstek primátora hl. m. Prahy pro oblast bezpečnosti.

„Dále panují obavy z návštěv lékaře nebo ve zdravotnických zařízeních, a to kvůli vysokému počtu lidí v uzavřených prostorách. Méně se pak lidé obávají nákazy ve škole nebo obchodě. Pobyt venku je považován za nejméně rizikovou aktivitu,“ doplnil Petr Hlubuček.

Nejmarkantněji viditelný dopad má krize způsobená pandemií na stavebnictví a na služby z oblasti kadeřnictví, kosmetiky či účetnictví. Podle výzkumu došlo v minulém roce k mírnému poklesu odhlášených živností ve všech odvětvích oproti předchozímu roku, pravděpodobně kvůli různým finančním kompenzacím.

Z výzkumu také vyplynulo, že více než dvě třetiny Pražanů jsou rozhodnuty nechat se očkovat, nebo již byly naočkovány, a pouze 16 % se nechce nechat očkovat vůbec. Zájem o očkování přitom roste s věkem.

Nejčastější pochyby jsou pak v souvislosti s bezpečností vakcín, kdy se lidé obávají některých značek. Veřejnost také považuje ze 71 % za nutnost, aby vakcíny pro ČR schválila Evropská léková agentura. Nutné to pak není pouze podle 18 % dotázaných.

PARTNER RUBRIKY PRAHA: Nemocnice sv. Kříže Žižkov


Reklama

Autor: RedakceHodnocení

Hodnocení: 3.55 hvězdiček / Hodnoceno: 11x